Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:03
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama

Czy mieszkańcy Zamościa czują się bezpieczni? Raport i pytania radnych

Odnotowano mniej przestępstw, w tym kryminalnych, mniej też było wypadków i kolizji na zamojskich ulicach. Tak wynika ze sporządzonego przez policję sprawozdania o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Zamościu w 2023 r. Raport został przedstawiony na ostatniej sesji. Radni mieli wiele pytań.
W ub. roku odnotowano w Zamościu 16 wypadków drogowych. Na szczęście nikt nie zginął.
W ub. roku odnotowano w Zamościu 16 wypadków drogowych. Na szczęście nikt nie zginął.

W ub. roku na terenie miasta stwierdzono 1 078 przestępstw, czyli o 76 miej niż rok wcześniej. Wśród nich było 617 przestępstw kryminalnych (o 121 mniej). Wykrywalność przestępstw ogółem osiągnęła 79,69 proc. i była o 0,22 proc. niższa niż w 2022 r.

Przestępstwa i wykroczenia

W kategorii kradzież cudzej rzeczy stwierdzono 123 przestępstwa (o 28 mniej niż rok wcześniej), kradzież z włamaniem – 37 (o 31 mniej), uszkodzenie mienia – 36 (o 3 mniej), a uszczerbek na zdrowiu – 23 (o 5 mniej). Rozbojów było 14 (o 3 więcej), a w kategorii bójka lub pobicie stwierdzono 12 przestępstw (o 2 więcej). Najwyższą wykrywalność miały rozboje – prawie 93 proc., najniższą uszkodzenie mienia – niecałe 39 proc.

Ponadto stwierdzono 136 przestępstw internetowych (o 47 więcej), a także 28 przestępstw metodą na „wnuczka”, czyli aż o 21 więcej niż w 2022 r. Przestępstw narkotykowych stwierdzono 103 (o 9 więcej). Nieletni dopuścili się 15 przestępstw kryminalnych, a więc o połowę mniej niż rok wcześniej.

Więcej było za to wykroczeń. Ujawniono ich 36,5 tys. (wzrost o 499). Na terenie miasta policjanci przeprowadzili 7,9 tys. interwencji, czyli o 950 mniej niż rok wcześniej. Najwięcej interweniowali w rejonie VI (os. Św. Piątka, Promyk, Zamczysko) – 971.

Wypadki i kolizje

W ub. roku odnotowano w Zamościu 16 wypadków drogowych. To o 6 mniej niż rok wcześniej. Na szczęście nikt nie zginął, rannych zostało 16 osób. Spadła również liczba kolizji – z 587 do 530.

Najwięcej wypadków odnotowano na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Były ich 4. Do 3 wypadków na ul. Lipskiej, a do 2 na ul. Kilińskiego. Kolizji również było najwięcej na ul. Wyszyńskiego – 45. Zarówno do wypadków, jak i kolizji dochodziło najczęściej z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. W sytuacjach, gdy ranni byli piesi bądź rowerzyści, przyczyny to nieustąpienie pierwszeństwa osobom na pasach lub nieprawidłowe pokonywanie przejazdów dla rowerów. Na sesji wszyscy byli zgodni, że duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa miały przeprowadzone inwestycje – przebudowa ulic, nowe chodniki i ścieżki rowerowe, aktywne przejścia dla pieszych itp.

Radni pytają

Rzeczony raport został przedstawiony na lutowej sesji Rady Miasta Zamość. Nie obyło się bez dyskusji. Radny Dariusz Zagdański dopytywał m.in. o braki kadrowe, Rafał Zwolak o zespół ds. nieletnich, a Ireneusz Godzisz o przestępstwa z kategorii kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem oraz uszkodzenie mienia. 

– Miałem szereg rozmów z mieszkańcami, których dotknęły takie przestępstwa – wyjaśnił radny Godzisz. 

– Z przykrością muszę stwierdzić, że opinia jest taka, że jeżeli ktoś się włamał do twojego domu i cię okradł, to zapomnij, że sprawca zostanie ustalony czy wykryty. Za 30 dni otrzymasz zawiadomienie, że postępowanie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy.

Dodał, że sam dwa razy był ofiarą takich przestępstw i mimo że wzorcowo przeprowadzono postępowania, to zostały umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

Policja odpowiada: Jest bezpiecznie

Mł. insp. Tomasz Halinowski, pierwszy zastępca komendanta miejskiego policji w Zamościu, który odpowiadał na pytania radnych, poinformował, że na początku roku w KMP w Zamościu było ponad 30 wakatów, obecnie jest ich 24. Zespół ds. profilaktyki nieletnich jest w stałym kontakcie ze szkołami, a obecnie działa on nie przy wydziale kryminalnym, tylko przy wydziale prewencji.

Zauważył, że w Zamościu wykrywalność kradzieży z włamaniem jest na wysokim poziomie (prawie 79 proc.), ale z namierzeniem sprawców uszkodzenia mienia już nie jest dobrze (wykrywalność w w powiecie wynosi 45 proc., a w Zamościu 39 proc. – przyp. red.). – Jeśli nie złapiemy sprawcy za rękę bądź nie mamy tego nagranego na monitoringu, to takie przestępstwo jest naprawdę ciężko udowodnić – mówił mł. insp. Tomasz Halinowski.

Dodał, że do sprawy zawsze można wrócić po jej umorzeniu, jeśli tylko „pojawią się jakieś nowe wątki”. Mówił też o kradzieżach sklepowych. Niektórzy sprawcy potrafią jednego dnia być kilkakrotnie w jakimś sklepie i dokonywać kradzieży. – Staramy się eliminować takie zagrożenia – mówił Halinowski.

Dla zobrazowania pracy policji podał, że każdego dnia policjanci podejmują średnio 41 interwencji, wykrywają 4 przestępstwa, zatrzymują na gorącym uczynku 2 sprawców czynów karalnych, legitymują 320 osób i ujawniają 81 wykroczeń. – Mieszkańcy powinni sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wychodząc wieczorem na spacer czują się bezpiecznie – mówił pierwszy zastępca komendanta.

Jego zdaniem, w mieście jest bezpiecznie.

Za przyjęciem sprawozdania zagłosowało 21 radnych. Dariusz Zagdański i Marek Kudela wstrzymali się od głosu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

At 20.03.2024 13:57
Dlaczego nie piszecie o blokadach rolniczych?

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: romcioTreść komentarza: Dziadostwo i kalectwo z Józwą na czele.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:34Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświatyAutor komentarza: Kochający kwiaty.Treść komentarza: Pięknymi tulipanami nie da się jednak przykryć tego, co zamierza zgotować mieszkańcom burmistrzyni ze swoimi "niezależnymi" radnymi. Piękne kwiaty nie przykryją działań drenujących kieszenie mieszkańców miasta w celu próby rozpaczliwego ratowania miejskiego budżetu i spłaty obsługi horrendalnego zadłużenia.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:59Źródło komentarza: Hrubieszów: Posadzili 37 tys. cebulek kwiatów! Gdy to zakwitnie, będzie bajecznie!
Reklama