Małe stopy, wielka sprawa, czyli dlaczego powinniśmy dbać o stopy dzieci
Stopa człowieka to wyjątkowo złożony mechanizm składający się z 26 kości, 33 stawów i 107 wiązadeł. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, aby umożliwić nam poruszanie się i utrzymanie stabilności. Stopy są nie tylko podparciem dla reszty ciała, ale także pełnią rolę narządu receptorowego, umożliwiającego „wyczuwanie” podłoża. To dzięki nim możemy pewnie i prosto stać, chodzić, biegać, tańczyć i robić mnóstwo innych rzeczy – warto o nie dbać! Wszelkie zaburzenia w tym obszarze mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla innych części ciała, włączając w to sam kręgosłup. Dodatkowo stopy są codziennie narażone na wysokie obciążenia, przeciążenia oraz urazy. Dlatego ważne jest zadbanie o nie już od najmłodszych lat, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.
Skąd biorą się wady stóp u dzieci i niemowląt?
Stopy dziecka są wrażliwe i delikatne. Przede wszystkim ich szkielet jest jeszcze miękki, co czyni je podatnymi na odkształcenia i deformacje. Przyczyn deformacji dziecięcych stóp jest wiele, m.in. osłabienie napięcia mięśni, brak aktywności fizycznej, otyłość, przeciążenia lub po prostu zmiany genetyczne przekazywane potomstwu z pokolenia na pokolenie. Również źle dobrane buty – np. za ciasne lub o złej konstrukcji – mogą spowodować deformacje stóp u maluchów. Dlatego ważne jest, aby rodzice poświęcili czas na staranne wybieranie obuwia, które zapewni stópkom ich pociech odpowiednie wsparcie, komfort i swobodę ruchu.
Najczęstsze wady w obrębie stóp u dzieci
Najczęściej spotykane wady stópek u małych dzieci to:
- stopa płaska – wada polegająca na obniżeniu lub całkowitym zniesieniu łuku podłużnego stopy,
- stopa płasko-koślawa – to jeszcze bardziej złożona wada, która charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego stopy oraz dodatkowo odchyleniem pięty i śródstopia na zewnątrz.
Wady w obrębie stóp u dzieci mogą prowadzić do niewłaściwego rozłożenia obciążenia na stopę, problemów z poruszaniem się czy utrzymaniem właściwej postawy ciała. Dlatego bardzo ważne jest uważne obserwowanie stóp dziecka oraz reagowanie na ewentualne nieprawidłowości. Jednym z wielu przykładów niewłaściwego zrozumienia rodzicielskiej troski jest chwytanie dziecka za ręce i zachęcanie go do stawania. Pamiętajmy, że kiedy dziecko samo nie stoi i nie chodzi, to znaczy, że jeszcze nie jest na to gotowe. Więcej na ten temat poczytasz w tym artykule: https://befado.pl/pl/n/96.
Kiedy iść z dzieckiem do ortopedy?
W przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów warto skonsultować się z lekarzem – ortopedą lub fizjoterapeutą, który może zlecić odpowiednie działania zapobiegawcze lub leczenie, aby uniknąć dalszych powikłań i zapewnić zdrowy rozwój nóg. Niezwykle pomocnym narzędziem w korygowaniu stóp u dzieci są buty ortopedyczne. To specjalnie zaprojektowane obuwie, którego zadaniem jest zapobieganie pogłębianiu się różnego rodzaju deformacji. Poza oczywistymi sytuacjami, takimi jak złamania, urazy, dolegliwości bólowe czy widoczne nieprawidłowości w postawie dziecka, warto regularnie konsultować się ze specjalistą przynajmniej raz w roku w celu profilaktycznej oceny stanu stóp dziecka i układu kostno-mięśniowego. Nawet jeśli nie ma widocznych problemów, takie wizyty mogą pomóc w wychwyceniu potencjalnych nieprawidłowości lub schorzeń we wczesnym stadium, co umożliwia szybsze podjęcie odpowiednich działań.
Napisz komentarz
Komentarze