Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:12
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Można oderwać nakrętkę, czy nie? Najważniejszy temat przy komunijnym stole

Czy można oderwać nakrętkę plastikowej butelki i wyrzucić ją do kosza albo oddać na zbiórkę charytatywną? Resort środowiska wyjaśnia, jak to jest.
To, że nakrętka jest mocniej przytwierdzona, wynika ze zmiany przepisów unijnych. Od 1 lipca ma to już być w pełni obowiązująca norma. Niestety kosztowna.

Autor: iStock

Od jakiegoś czasu wiele plastikowych butelek ma mocno przytwierdzone nakrętki. Do tej pory odrywało się je łatwo, teraz jest trudniej. 

– Trzeba się trochę posiłować – mówi pan Łukasz.

I przyznaje, że to męczące, ale nie rozumie narzekających.

Czytaj też: Sułów: Były wójt został oskarżony. Leon B. miał pomóc żonie wygrać przetarg

Zmiana przepisów

A ludzie nie tylko narzekają, ale robią też memy na ten temat. Na zdjęciach czy rysunkach widać człowieka pijącego z butelki, a przytwierdzona nakrętka zadziera mu mocno nos. 

Są też memy obśmiewające takie problemy. Ich autorzy kpią, że osoby mające kłopot z nakrętkami zapewne nie radzą sobie też z jednorazowymi słomkami i widelcami.

To, że nakrętka jest mocniej przytwierdzona, wynika ze zmiany przepisów unijnych. Od 1 lipca ma to już być w pełni obowiązująca norma. Niestety kosztowna.

Tadeusz Mroczkowski, prezes Mlekpolu, niedawno przyznał:

– Na zintegrowaną nakrętkę wydaliśmy już 30 mln zł. Musieliśmy modernizować maszyny, niektóre trzeba było wymienić całkowicie. Może i zamierzenie jest słuszne, ale nikt skutecznie nie wytłumaczył założeń tej regulacji.

A to wyjaśnienie to fakt, że wyrzucając odłączoną od butelki nakrętkę do śmieci, trudno jest ją wykorzystać ponownie. Chodzi o to, że dla maszyn w sortowniach odpadów pojedyncze nakrętki są małe i nie są kierowane do recyklingu.

Przeczytaj: Lubelskie: Pechowy transport. Pod koniem zapadła się podłoga

Co z serduszkami?

Problem jednak jest, bo wiele osób zastanawia się, czy może oderwać taką nakrętkę. 

– W niedzielę byłem na przyjęciu komunijnym. Na stole stały napoje. Każda nakrętka przytwierdzona. Nie było przy stole chyba ważniejszego tematu niż te nakrętki. Ożywał za każdym razem, jak tylko ktoś sięgnął po butelkę – opisuje pan Łukasz.

Pytań jest więcej. Np. o to, czy nakrętki nadal można oddawać na zbiórki charytatywne? Często setki kilogramów trafia do pojemników w kształcie serca ustawionych na ulicach czy przy sklepach.

Nikt nikomu tego nie zabrania

Stanowisko Ministerstwa Środowiska i Klimatu jest w tej kwestii jasne. 

„Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce. Linie recyklingu butelek PET są przygotowane do jej dalszej obróbki” – informuje Interię.

I podkreśla, że nadal można prowadzić zbiórki charytatywne. 

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzać jakichkolwiek zakazów związanych z prowadzonymi działalnościami charytatywnymi. Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania”.

Czytaj też: Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

polexit 30.05.2024 09:26
Dotąd wyrzucałem butelki z zakręconą z powrotem zakrętką. Teraz odrywam i wyrzucam osobno.

Normalny 31.05.2024 18:10
Ojoj maly chlopcyk się obraził i robi rodzicom na złość.

Normalny 31.05.2024 18:10
Ojoj maly chlopcyk się obraził i robi rodzicom na złość.

! 28.05.2024 21:52
Unią rządzą zieloni wariaci!

Normalny 29.05.2024 08:05
Niektórzy to mają problemy. Co tam praca, płaca, mieszkanie. Przymocowana nakrętka to jest życiowa tragedia.

??? 01.06.2024 10:30
ulżyło jak popuściłeś?

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama