– Bronić interesów mieszkańców województwa lubelskiego, Roztocza i Zamojszczyzny – to misja, której się podjąłem i którą realizuję każdego dnia pracy samorządowej – mówi Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego.
To on był autorem przyjętego 19 czerwca stanowiska, w którym radni wojewódzcy sprzeciwiają się wykreśleniu powiatów biłgorajskiego i zamojskiego oraz miasta Zamościa z „Rządowym programie rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030” (wcześniej: „Rządowy program rozwoju obszaru Karpat Wschodnich i Roztocza na lata 2023-2030” – przyp. red.).
PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Nowy rząd dyskryminuje Zamość? Michał Mulawa: Panie premierze, tak nie można dzielić!
– Nie jesteśmy Polską B, o której można zapomnieć, dlatego mówimy stanowcze „Nie” dla dyskryminacji ziemi biłgorajskiej i zamojskiej przez obecny rząd! – dodaje były wicemarszałek województwa lubelskiego, rodem z Tarnogrodu.
„Proponowana zmiana terytorialnego zasięgu programu jest rozwiązaniem niezrozumiałym i rażąco niesprawiedliwym, czyniąc z pierwotnej idei solidarnego wsparcia obszarów przygranicznych – narzędzie pogłębiające dysproporcje rozwojowe” – czytamy w podjętym stanowisku.
Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego zaapelowali do premiera Donalda Tuska o przywrócenie możliwości ubiegania się o wsparcie z z rządowego programu rozwoju obszarów przygranicznych dla wymienionych dwóch powiatów i Zamościa.
Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 22 radnych, 8 wstrzymało się od głosu, a 2 było przeciw. Z terenu Zamojszczyzny wszyscy radni PiS oraz Arkadiusz Bratkowski (PSL) byli za, od głosu wstrzymała się radna Zofia Woźnica (PO).
Przypomnijmy. Poprzednia Rada Ministrów wpisała powiaty biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski i miasto Zamość na listę rządowego programu rozwoju obszaru Karpat Wschodnich i Roztocza do 2030 r. Wraz z 12 powiatami z Podkarpacia nasz samorządy miały otrzymać łącznie 500 mln zł wsparcia z przeznaczeniem m.in. na budowę dróg, inwestycje wodno-kanalizacyjne itp. Po zmianie rządu poszerzono listę beneficjentów o tereny przygraniczne Podlasia oraz Warmii i Mazur, wykreślając przy tym z programu powiaty biłgorajski i zamojski oraz miasto Zamość.
Takiemu obrotowi sprawy stanowczo i jednogłośnie sprzeciwiła się Rada Miasta Zamość (projekt uchwały przygotował radny Tadeusz Lizut), a teraz radni Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze