Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 22:51
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Będzie lepiej, wygodniej, bezpieczniej

Rozmowa z Martą Małyszek, wójtem gminy Mircze.

Kiedy obejmowała Pani urząd wójta, zapewne miała Pani już plan działania, pomysł na to, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności.

 – Główny cel jaki postawiłam sobie na początku kadencji to poprawa infrastruktury drogowej. Konsekwentnie realizuję ten cel. W 2015 r. dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Hrubieszowie zmodernizowaliśmy drogę powiatową z Górki-Zabłocie przez Mircze i Andrzejówkę do Miętkiego (ok. 11 km). Centrum Mircza zostało odmienione, położony został nowy chodnik, a na posesje wykonano wjazdy. Położyliśmy też nowe nawierzchnie asfaltowe w miejscowościach: Modryniec, Modryń, Wiszniów, Tuczapy, Mołożów, Małków-Kolonia, Kryłów, Szychowice. Łącznie to ponad 20 km dróg powiatowych, w których modernizacji mamy 50% udziału. Oczywiście dbamy również o to, aby drogi gminne były stale ulepszane. Wykonaliśmy nakładki asfaltowe niemalże w każdej miejscowości. W tym roku nadal inwestujemy w infrastrukturę drogową. Już w sierpniu tego roku zmodernizowanych zostanie następne 3 km dróg gminnych.

 

Jeśli drogi, to i oświetlenie...

 – Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla mnie bardzo ważne. Wyremontowane drogi to bezpieczniejsze drogi. Oświetlenie także ma ogromne znaczenie. Oświetliliśmy najbardziej zagrożone miejsca w miejscowościach gminy. W ub. roku Gmina Mircze podpisała deklarację wstępną uczestnictwa w projekcie Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników sieci transportowej w regionach przygranicznych Polski, Białorusi i Ukrainy. Projekt polegał będzie na instalacji hybrydowego (lub fotowoltaicznego) systemu oświetleniowego w najbardziej newralgicznych miejscach w gminie.

 

Jakie jeszcze cele chciała Pani osiągnąć? 

 – Przygotowujemy się do rewitalizacji obszarów zdegradowanych na terenie gminy. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 opracowany został "Program Rewitalizacji Gminy Mircze na lata 2017-2023". Jest to wieloletni plan działań w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, środowiskowej, technicznej zmierzający do wyprowadzenia obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju. Bardzo dobrze układa się nasza współpraca z gminą Dołhobyczów. Wspólnie napisaliśmy projekt dot. odnawialnych źródeł energii i otrzymaliśmy dofinansowanie z EFRR. Dzięki realizacji operacji 151 rodzin z terenu gminy Mircze otrzyma dofinansowanie na instalację kolektorów słonecznych, zaś 13 domostw na montaż kotłów na biomasę. 

 

Jakimi sukcesami chciałaby Pani się pochwalić?

 – Moim celem było odłączenie Gminy Mircze od Rejonowej Spółki Wodnej. Udało się. W chwili obecnej Gminna Spółka Wodna działa bardzo prężnie, a funkcjonowanie, szczególnie zarządu, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. O ile przed powstaniem spółki na terenie gminy działo się niewiele, o tyle w chwili obecnej zostało przywróconych do stanu pierwotnego ok. 14 km rowów. Pozyskujemy także dotacje na działalność spółki. W tym roku jest to kwota ok. 43 000,00 zł.

Przy gminie działa także MIR EKO Sp. z o.o., która zajmuje się zbiórką odpadów komunalnych i zarządza ich miejscem składowania. Mimo problemów w poprzednich latach, kondycja spółki rośnie. Miniony rok zakończył się zyskiem. Spółka zatrudnia 11 osób.

W Łaskowie od czerwca 2015 r. funkcjonuje Zakład Zagospodarowania Odpadów. Jest to jedyna taka instalacja na terenie Regionu Południowego. W grudniu ubiegłego roku sukcesem było uzyskanie przez ten właśnie zakład statusu RIPOK.Oznacza to, że na terenie Regionu Południowego jest to jedyny zakład, który może przyjmować odpady. Inwestycja ta spełnia najwyższe wymagania w zakresie ochrony środowiska. Zmniejszyła się ilość nielegalnych odpadów w gminie, zwiększył się recykling niektórych surowców. Dzięki inwestycji powstało 26 nowych miejsc pracy. Niebawem zakład stanie się źródłem dochodu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wrednota 11.07.2018 15:10
Baju, baju. Oj brzydko pachnie przypisywanie sobie nie swoich zaslug. Dlaczego nie ma mowy o tym co naprawde robi czyli fety i wycieczki. Ha, ha.

były mieszkaniec 01.03.2018 14:27
bajki to o 19 30 opowiadaj

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama