Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 12:25
Reklama
Reklama

Najdroższe kredyty mieszkaniowe w Unii Europejskiej są w Polsce

Polska to na pewno nie jest kraj dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Bo są one horrendalnie drogie.
Polska to na pewno nie jest kraj dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Bo są one horrendalnie drogie.
Polska to na pewno nie jest kraj dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Bo są one horrendalnie drogie.

Autor: Canva

W kwietniu tego roku Węgry nie były już krajem Unii Europejskiej z najwyższym oprocentowaniem udzielanych „hipotek”. Na pierwsze miejsce wskoczyła Polska z wynikiem 7,72 proc. (jeśli chodzi o średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych) – wynika z danych opracowanych przez Rynekpierwotny.pl. 

Już spłacane kredyty też są drogie 

Zmiana na mało zaszczytnym pierwszym miejscu pod względem oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych wynika z faktu, że na Węgrzech od stycznia do kwietnia trwał cykl obniżek stóp procentowych. Średnie oprocentowanie nowych węgierskich kredytów mieszkaniowych z kwietnia wynosiło 6,8 proc. i nadal było wysokie na tle unijnej średniej (4,44 proc.). 

Przeczytaj też: Okradli parę młodych. Nowożeńcy stracili górę pieniędzy. Trwa dochodzenie

Również względem średniego oprocentowania już spłacanych tzw. starych kredytów mieszkaniowych Polska zajęła w kwietniu pierwsze miejsce wśród krajów UE (nasz wynik to 7,62 proc.). Różnica wobec Rumunii z wynikiem 7,56 proc. była niewielka. 

Wysokim oprocentowaniem spłacanych „hipotek” wyróżniały się się też:

  • Estonia (5,97 proc.), 
  • Litwa (5,9 proc.), 
  • Łotwa (6,13 proc.),
  • Węgry (5,8 proc.).

A gdzie jest najtaniej?

Na drugim biegunie są państwa z tanimi nowymi kredytami mieszkaniowymi.:

  • Francja (3,49 proc.), 
  • Niemcy (3,86 proc.), 
  • Belgia (3,43 proc.),
  • Słowenia (3,76 proc.),
  • Bułgaria (2,49 proc.).

Czynnikiem sprzyjającym niskim wynikom jest duży udział kredytów mieszkaniowych z oprocentowaniem ustalonym w czasach małego kosztu pieniądza.

Zamość: Myśliwy śmiertelnie postrzelił znajomego. Został skazany, ale będzie apelacja

Jeszcze przez rok Polska może być niechlubnym liderem

Czy w najbliższych miesiącach Polska pozostanie niechlubnym liderem Unii Europejskiej pod względem wysokiego oprocentowania kredytów mieszkaniowych? 

Taki scenariusz wydaje się niestety bardzo prawdopodobny, zwłaszcza w przypadku nowych umów kredytowych. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że pierwsze obniżki stóp procentowych NBP nastąpią dopiero w 2025 roku. I to niekoniecznie na jego początku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Trw 04.07.2024 23:07
Co z tego, że w Niemczech czy Belgii kredyt jest tańszy, skoro mieszkania i domy są droższe.

Normalny 06.07.2024 09:49
A czemu są droższe? Bo średnia płaca jest 2 razy taka. Artykuł dotyczy tego ile za kredyt bierze bank w procentach. Sama kwota nie ma znaczenia.

Normalny 06.07.2024 09:49
A czemu są droższe? Bo średnia płaca jest 2 razy taka. Artykuł dotyczy tego ile za kredyt bierze bank w procentach. Sama kwota nie ma znaczenia.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama