Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 11:07
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Szczebrzeszyn: Zamojskie Dni Folkloru to uczta dla miłośników tradycji

Za nami jubileuszowa edycja Zamojskich Dni Folkloru. – Już od 25 lat, w pierwszą niedzielę lipca, spotykamy się z miłośnikami naszej rodzimej kultury, aby wspólnie uczestniczyć w wyjątkowym koncercie. To wydarzenie ożywia dawne melodie, pieśni i przyśpiewki ludowe Zamojszczyzny – mówi starosta zamojski Stanisław Grześko.
Na scenie schola Magdalenki, działająca przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Dubie. Na zdjęciu od lewej: Julia Stadnik, Karolina Zając, Paulina Dec, Paulina Zając i nasza redakcyjna koleżanka Aneta Szpinda, która jest instruktorem scholi.

Autor: Fot. Powiat Zamojski

Impreza zorganizowana 7 lipca na dziedzińcu Zespołu Szkół Nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie była doskonałą okazją, aby podziwiać bogactwo i różnorodność folkloru Zamojszczyzny.

Czytaj też: Szczebrzeszyn: Genowefa Mazurek obchodziła 100 urodziny. Poznaj sekret długowieczności

Kto wystąpił w Szczebrzeszynie?

XXV Zamojskie Dni Folkloru rozpoczęły się od występów zespołów śpiewaczych, kapel ludowych, chórów i solistów z całego regionu. Na scenie zaprezentowali się: Zespół "Gama" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nieliszu, Zespół Śpiewaczy „Czerwone Korale” z Zawady, Koło Gospodyń Wiejskich „Jagodzianki” z Nielisza, Koło Gospodyń Wiejskich „Stawianki” ze Stawu Ujazdowskiego, Aneta Szpinda ze Śniatycz, Schola „Magdalenki” z Duba, Zespół Śpiewaczy „Hucianeczki” z KGW Stara Huta, Kapela Ludowa Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu, Kapela „Ogrodniczki” działająca przy KGW Łabuńki Pierwsze, Stanisław Boć z „Kapeli Grześki” z Ruszowa, Chór „Zorza” ze Skierbieszowa, Zespół Śpiewaczy „Udryczanki”, Zespół Wokalny „Echo”, Chór „Sitanianie” z Sitańca, Zespół Śpiewaczy „Echo Lipska” z Lipska, Zespół Śpiewaczy „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, Zespół „Wesołe Gosposie”, Zespół Śpiewaczy „Malinowa Dolina” z Gorajca Zastawie, Zespół „Old Boys” z Sitańca, Zespół Śpiewaczy „Kalinka” ze Skaraszowa.

Podczas Zamojskich Dni Folkloru wystąpił też doskonale znany publiczności zespół „Lolek Orkiestra”, a gwiazdą imprezy była grupa „Krywań”.

Oprócz występów na scenie, na uczestników festiwalu czekały również inne atrakcje. Chętni mogli wziąć udział w kiermaszu sztuki ludowej, gdzie można było kupić rękodzieło lokalnych twórców.

Przeczytaj: VII Piknik Archeologiczny w Sąsiadce

Bitwa Regionów

Odbył się również regionalny etap eliminacji do Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”, podczas którego można było spróbować potraw kuchni regionalnej. Jury, w składzie Grzegorz Barwiński, Zbigniew Pliżga i Kazimierz Spasówka, oceniało potrawy przygotowane przez 12 Kół Gospodyń Wiejskich.

Zwycięstwo przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich Niedzieliska, które zachwyciło jurorów swoją "Kaczką po zamojsku z sodziakami i sosem śliwkowym". Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich "Malinowy Zakątek" w Kątach z "Gołąbkami z kaszą pęczak i sosem grzybowym", a trzecie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich Potok Górny za "Tłuścioszka Potockiego" czyli świeżonkę podaną w chlebku.

Podczas oceny potraw jury brało pod uwagę nie tylko smak, ale także wykorzystanie lokalnych produktów, oryginalność przepisu, estetykę podania oraz nawiązanie do tradycji kulinarnych regionu. Zwycięskie KGW Niedzieliska będzie reprezentować region w półfinale konkursu, który odbędzie się 10 sierpnia podczas "46. Pokazu Narodowego Koni Arabskich" w Janowie Podlaskim.

Głównym organizatorem Zamojskim Dni Folkloru był Powiat Zamojski.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama