Powiatowe Centrum Sportu jest najnowszą inwestycja samorządu powiatu tomaszowskiego. Kosztowało ponad 8 mln zł, z czego 7 mln 200 tys. zł powiat pozyskał z programu "Polski Ład".
Najlepsze w województwie
Przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie, dzięki staraniom władz powiatu – starosty Henryka Karwana, wicestarosty Jarosława Korzenia – oraz posła Tomasza Zielińskiego, powstał pełnowymiarowy stadion z nawierzchnią syntetyczną, z krytymi trybunami dla ponad 200 kibiców. Obok jest boisko do piłki siatkowej, plażowej, małe boisko lekkoatletyczne do skoków w dal, korty tenisowe, strefa workout.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tomaszów Lub.: "To jest czarny dzień dla szkoły. Opamiętajcie się!" - apeluje poseł Zieliński do Stowarzyszenia Czajnia
Trybuny zaplanowano tak, żeby boisko można było podzielić. Po przestawieniu bramek, na największym stadionie mogą się odbywać w tym samym czasie dwie rozgrywki młodzików.
W zadrzewionym terenie jest ponad kilometrowa trasa biegowa z nawierzchni mineralnej. Na terenie PCS znajduje się też zaplecze szatniowo-sanitarne z łazienkami, natryskami, dwiema dużymi szatniami, pokojami dla trenerów i poczekalnią. Na bazie Małpiego Gaju powstała otwarta dla wszystkich część rekreacyjna.
– Mam nadzieję, że dla mieszkańców i młodzieży to będzie bardzo dobre miejsce i na sport wyczynowy, amatorski i rekreację – mówi Henryk Karwan, starosta tomaszowski.
Wygląda na to, że mieszkańcy nie tylko miasta, ale całego powiatu już pokochali powiatowe centrum. Udowodniła to wysoka frekwencja i pochlebne opinie w trakcie sportowego tygodnia, który zorganizowano z okazji otwarcia obiektu.
Strzał w dziesiątkę
Sportowy tydzień rozpoczął się w niedzielę 8 września Rodzinnym Dniem Sportu i Zdrowia. W kolejnych dniach Powiatowe Centrum Sportu było areną zmagań uczniów ze wszystkich szkół w powiecie i drużyn sportowych.
I LO, II LO, Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych oraz Zespół Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych wzięły udział w Święcie Sportu Młodzieży Powiatu Tomaszowskiego Szkół Ponadpodstawowych. Wszyscy zawodnicy za zajęcie I-III miejsca indywidualnie i w grach drużynowych otrzymali medale, a szkoły puchary.
CZYTAJ: Siedem Pereł Biznesu w siódmej edycji plebiscytu Kroniki Tygodnia!
Na boisku do piłki nożnej zmierzyły się drużyny Pogoń 96 Łaszczówka i Graf Chodywańce. Rozegrały finałowy mecz o Puchar Starosty Tomaszowskiego. Z wynikiem 4:2 wygrali piłkarze z gminy Jarczów, którzy razem z wójtem Tomaszem Tyrką z radością odebrali puchar.
Żeby nieco odpocząć, po sportowych emocjach zaproponowano rozmowy „O polskiej piłce nożnej” z legendami polskiej piłki. Zaproszono: Władysława Żmudę – obrońcę, który brał udział w czterech Mundialach (1974, 1978, 1982, 1986) i zdobył na nich dwa brązowe medale, olimpijczyk z Montrealu (1976); Zygmunta Kalinowskiego – bramkarza, reprezentanta Polski, który był uczestnikiem Mundialu 1974. Mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław w sezonie 1976/1977 oraz Stanisława Pryciuka – wiceprezesa LZPN, trenera, który w 2006 r. poprowadził zespół juniorów Tomasovii do wicemistrzostwa Polski. Rozmawiał z nimi wicestarosta Jarosław Korzeń.
Innego dnia swoje umiejętności sportowe sprawdzali na boiskach PCT uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu powiatu tomaszowskiego.
PRZECZYTAJ: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzasku
– Myślę, że wszyscy byli zadowoleni. Chyba nie mogliśmy lepiej zainaugurować działalności Powiatowego Centrum Sportu – podsumowuje Sportowy Tydzień Jarosław Korzeń.
Organizatorami Sportowego Tygodnia byli: przede wszystkim powiat tomaszowski oraz Ludowe Zespoły Sportowe, Lubelski Związek Piłki Nożnej i GKS Tarnawatka.
Obiekt dla wszystkich
Wicestarosta podkreśla, że po tym wielkim otwarciu Powiatowe Centrum Sportowe jest do dyspozycji każdego.
– Chcemy, żeby wszystkie drużyny w równym stopniu mogły z niego korzystać – mówi Jarosław Korzeń. Nie ukrywa jednak, że jako były trener Tomasovii i wierny kibic tego zespołu cieszy się szczególnie z tego, że ta drużyna wreszcie zyska miejsce do rozgrywek sparingowych czy ligowych.
Harmonogram korzystania z boisk prowadzi nauczyciel wychowania fizycznego z I LO Krzysztof Kęczkowski. Wicestarosta dodaje, że na razie PCS jest całkowicie bezpłatne, ale będą takie sytuacje, kiedy za dostęp trzeba będzie zapłacić ustaloną stawkę. Dotyczyć to ma np. poniesienia opłaty za prąd, gdy mecze będą rozrywane przy włączonych lampach czy większych zawodów, gdzie trzeba będzie pokryć koszty korzystania z zaplecza (wody, prądu). Ceny mają być jednak konkurencyjne. Powiat nie zamierza zarabiać na PCS, chce jedynie do niego nie dokładać.
Napisz komentarz
Komentarze