Wystawę otworzyła dyrektor MDK Urszula Demucha, która powitała gości. Wśród nich byli: etatowy Członek Zarządu Powiatu Bartłomiej Świtała, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Marek Majewski oraz założyciele Fundacji Kresy 2000 Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt oraz koordynatorka projektu „Międzypokoleniowe warsztaty sztuk plastycznych” Agnieszka Proć.
Wystawa poplenerowa „Pejzaż Nadrzecza” jest realizacją projektu „Międzypokoleniowe warsztaty sztuk plastycznych – Nadrzecze 2023” zorganizowanego przez Fundację Kresy 2000 z pozyskanych środków z grantu firmy Model Opakowania w Biłgoraju. Do projektu została zaproszona młodzież z pracowni plastycznej „Akwarela” wraz z opiekunem artystycznym Ireną Oręziak-Kupczak. Gościnnie brała udział także nauczycielka zajęć plastycznych w MDK Renata Socha.
Młodzież mogła tworzyć swoje obrazy w pięknych okolicznościach przyrody na terenie fundacji w Nadrzeczu. Nad całością czuwał aktor, artysta malarz Stefan Szmidt, który udzielał korekty młodym ludziom i omawiał każdy obraz. Pierwsza wystawa poplenerowa „Pejzaż Nadrzecza” odbyła się 21 czerwca na terenie Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu, która zorganizowała obchody „Nocy Świętojańskiej”.
Natomiast wystawa „Miasteczko Kresowe” jest realizacją pleneru malarskiego w ramach „Akcji lato”. Organizatorką pleneru była Renata Socha – nauczyciel zajęć plastycznych w MDK. Uczestnikami pleneru były dzieci i młodzież z pracowni plastycznych – Strefa Kreatywności, Tęczowa Malarnia i Akwarela. Miasteczko Kresowe jest cały czas w budowie, znajdują się tam m.in. kamienice mieszczańskie, Synagoga oraz Dom Singera, nawiązujące do architektury przełomu XIX i XX wieku. Rysowanie i malowanie architektury to wstęp do projektowania przestrzeni, ale także zmagania z przedstawieniem różnego rodzaju form architektury: bryłą, kształtem, kierunkiem, kompozycją czy perspektywą.
Napisz komentarz
Komentarze