W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z Warszawy, samorządowcy, przedstawiciele jednostek kultury i oświaty, młodzież ze szkół w Łabuniach i Zamościu oraz ostatni świadkowie wysiedleń – Dzieci Zamojszczyzny.
W ramach „Żywej biblioteki” młodzież wzięła udział w spotkaniu ze świadkami historii – Dziećmi Zamojszczyzny. Zaprezentowano również film z postępu prac nad projektem. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Kroniki Pamięci o zbrodniach na Dzieciach Zamojszczyzny”.
CZYTAJ TEŻ: Babice: Upamiętnili biskupa
Przypomnijmy. W marcu Książnica Zamojska podpisała z Archiwum Państwowym w Zamościu i Związkiem Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu umowę na realizację projektu „Cyfrowe Archiwum Dzieci Zamojszczyzny”.
W pierwszym roku realizacji zadania poddano digitalizacji 534 zespoły dokumentów świadczących o otrzymaniu statusu Dziecka Zamojszczyzny. Docelowo procesowi cyfryzacji poddanych zostanie 1 100 takich zespołów, przechowywanych aktualnie w zasobach archiwalnych Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie i Archiwum Państwowego w Zamościu. Wśród dokumentów poddawanych procesowi digitalizacji znajdują się życiorysy, zdjęcia, formularze i ankiety z załącznikami itp. Po zakończeniu realizacji projektu zasób zostanie udostępniony bezpłatnie na platformie Biblioteki Cyfrowej Książnicy Zamojskiej. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień przyszłego roku.
Projekt dofinansowano ze środków Funduszu Promocji Kultury MKiDN. Koszt całego zadania wynosi 102 200 zł. Wkład własny w wysokości 22 tys. zł zapewniło Miasto Zamość.
Na Zamojszczyźnie żyje jeszcze około 520 Dzieci Zamojszczyzny.
Napisz komentarz
Komentarze