Hrubieszowskie Centrum Komunikacyjne wybudowano w miejscu dotychczasowego przystanku busów przy ul. Piłsudskiego. Centrum ma 4 zadaszone stanowiska postojowe dla busów i autobusów lokalnej komunikacji, a także postój taksówek. Jest także stanowisko dla autokarów dalekobieżnych, miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych, a także poczekalnia z punktem gastronomicznym, kiosk i toalety.
CZYTAJ TEŻ: Hrubieszów: Uszczelnianie systemu. Opłaty za śmieci ostro w górę
Centrum ma również miejsce postojowe dla tych, którzy podwożą podróżnych do busów. Są tam także łąki i punkty z informacjami dotyczącymi miasta. Budowa HCK kosztowała ponad 5 mln zł. Miasto nie dołożyło ani grosza z własnego budżetu. Wszystkie wydatki pokryło dofinansowanie z norweskich funduszy. Budowę centrum rozpoczęto w 2023 r.
– Centrum jest połączeniem nowoczesnego budownictwa z zanikającym dziedzictwem architektonicznym Hrubieszowa. Stąd m.in. drewniane detale, a także kolorystyka zaczerpnięta z herbu miasta. Całość uwzględnia również aspekt ekologiczny – wokół dworca, ale też na jego dachu zaprojektowano zieleń. W pobliżu znalazły się również figury hrubieszowskie i rzeźba przedstawiająca jelenia. Autorzy koncepcji architektonicznej widzieli swój projekt jako symboliczną bramę wjazdu do miasta. Między innymi właśnie dlatego to nasze miasto spośród 250 w Polsce otrzymało środki z funduszy norweskich – tłumaczy burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska.
Pod koniec listopada zakończono odbiór techniczny HCK. Usunięto ogrodzenie wokół zakończonej budowy. Wkrótce HCK zostanie oddane do użytku.
– Wszystko wskazuje na to, że stanie się to w styczniu przyszłego roku. Obecnie zawieramy umowy z przewoźnikami w sprawie korzystania z HCK – dowiedzieliśmy się od zastępcy burmistrza Hrubieszowa, Pawła Wojciechowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze