- Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi. Tym razem biegli sądowi powołani przez hrubieszowską prokuraturę stwierdzili, że do śnięcia co najmniej 2,5 tony ryb w Huczwie doprowadził splot różnych przyczyn. W ocenie biegłych trudno winić konkretne osoby o domniemane zaniedbania i doprowadzenie do zatrucia wód Huczwy i śnięcia ryb.
- Nekropolia odzyskuje blask. Rozpoczęły się w ostatnie wakacje i potrwają do jesieni przyszłego roku. Chodzi o prace związane z renowacją zabytkowego cmentarza parafialnego przy ul. Peowiaków w Zamościu. Koszt zadania, które jest dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – Polski Ład, wyniesie 3,5 mln zł. Zakres prac jest bardzo szeroki. Co już udało się zrealizować, a co pozostało do zrobienia?
- Oddali życie w imię wartości. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego pamiętali o tamtych wydarzeniach.
- Spotkali się wieczorową porą. 7 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu miało miejsce spotkanie muzyczno-literackie „Wieczorową porą… sentymentalnie”.
- Zwierzęta utrudniają życie. W gminie Józefów koty spędzają mieszkańcom sen z powiek. Po śmierci właściciela nie ma kto się nimi zajmować. Natomiast w gminie Biszcza problemem są wałęsające się krowy.
- Remont przyniósł ulgę, ale potrzeby zostały. „Serce” kotłowni w Ulhówku jest już po remoncie. Mieszkańców to cieszy, bo obawiali się tego sezonu grzewczego. Teraz przydałby się remont całego budynku i budowa wiaty. Na część tych prac pieniądze były, ale... przepadły, więc trzeba się będzie starać o nowe.
- Chcą dołączyć do KSRG. W Wieprzowie prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna. Należy do niej 16 czynnych druhów, wśród których są trzy kobiety. Rosną im pomocnicy – w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych jest już 21 dziewcząt i chłopców. Dorośli strażacy szkolą się i w miarę możliwości doposażają jednostkę. Bardzo chcieliby, aby ich OSP została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
- Powiat zwrócił dotację, a kto ją odda powiatowi. Śledczy wyjaśniają, kto zaniedbał lub zaniechał starań o odzyskanie ponad 4 mln zł dotacji, jaką powiat hrubieszowski otrzymał na przebudowę drogi powiatowej Adelina – Mircze – Kryłów, a kilka lat później musiał zwrócić te pieniądze do Urzędu Marszałkowskiego. Wyroki sądowe potwierdziły, że powiatowy samorząd uzyskał to dofinansowanie w wyniku fałszowania dokumentów. Radny powiatu hrubieszowskiego, który złożył zawiadomienie w prokuraturze, domaga się, aby budżet powiatu odzyskał równowartość dofinansowania, które musiał zwrócić do Urzędu Marszałkowskiego.
- Dom seniora zamiast galerii? Jeśli uda się zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, to w budynku, w którym mieści się obecnie Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, powstanie dzienny dom opieki dla seniorów. Nie wszystkim radnym ten pomysł przypadł do gustu.
- ZAPOWIEDŹ: Świąteczne podwójne wydanie Kroniki Tygodnia wraz z kalendarzem na 2025 rok! Już 24 grudnia ukaże się świąteczne wydanie „Kroniki Tygodnia”. Do tego specjalnego, podwójnego wydania dołączony będzie kalendarz na 2025 rok! Na jego kartach znajdą się najbardziej urokliwe zakątki naszego regionu. W świątecznej „Kronice Tygodnia” znajdziecie Państwo nie tylko przegląd najważniejszych wydarzeń, ale również wiele obszernych tekstów o wyjątkowych ludziach związanych z Zamojszczyzną, niezwykłe reportaże, moc życzeń, powiększony program telewizyjny, świąteczne przepisy, a także relację z finału akcji „Wybierz sobie Mikołaja”. Już dziś zachęcamy do lektury.
- Krzyżówka z nagrodą.
- Relacje sportowe, których nie przeczytacie nigdzie indziej!
To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze