Mieszkanie w Szczecinie – rynek pierwotny czy wtórny
W Szczecinie, stolicy i największym mieście województwa zachodniopomorskiego, rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany. Jego rozwój uzależniony jest od wielu czynników, takich jak sytuacja na rynku pracy, preferencje nabywców mieszkań oraz dostępność kredytów hipotecznych: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-szczecin/. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru nieruchomości jest pochodzenie lokalu. Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny, mają swoje specyficzne zalety i wady. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to przede wszystkim możliwość samodzielnego wykończenia i urządzenia wnętrza. W przeciwieństwie do niego, mieszkania pochodzące z drugiej ręki często są już wykończone i wyposażone, chociaż zazwyczaj wymagają dodatkowego wkładu finansowego np. na odświeżenie. Jeśli chodzi o ceny, lokale z drugiej ręki są zazwyczaj tańsze w porównaniu do nowych mieszkań. Oczywiście z drugiej strony mieszkania bezpośrednio od dewelopera często można znaleźć w prestiżowych lokalizacjach, na strzeżonych osiedlach, z dedykowanym parkingiem czy innymi udogodnieniami. Ostatecznie wybór zależy od własnych potrzeb i preferencji.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?
Na początek warto wiedzieć, że podstawowym warunkiem przyznania kredytu hipotecznego przez bank jest odpowiednia zdolność kredytowa osoby wnioskującej o finansowanie. Żaden bank nie udziela kredytu pochopnie – zanim zgodzi się udzielić kredytu, dokładnie zbada, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać raty. Zdolność kredytowa jest uzależniona przede wszystkim od dwóch czynników: wysokości miesięcznych dochodów oraz formy zatrudnienia. Nie bez znaczenia są także dotychczasowe doświadczenia z kredytami, które wskazują, z jakim prawdopodobieństwem będziesz w stanie wywiązać się z obecnego zobowiązania. Warto wspomnieć również o tym, że bank dokonuje analizy zdolności kredytowej nie tylko przy udzielaniu nowego kredytu, ale także w przypadku refinansowania istniejącego zobowiązania. Odsyłamy do artykułu, w którym omówiono kwestie związane z refinansowaniem kredytu hipotecznego: creditspace.pl/refinansowanie-kredytu. Oprócz zdolności kredytowej i dochodów na odpowiednim poziomie istotną kwestią w procesie ubiegania się o kredyt na mieszkanie jest wkład własny. Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kupujący musi obowiązkowo zgromadzić określoną sumę pieniędzy, która będzie stanowić część wartości inwestycji. W 2024 roku wkład własny, w zależności od polityki bankowej, powinien wynosić 10 lub 20% wartości nieruchomości.
Kredyty hipoteczne Szczecin – w jakim banku najbardziej opłaca się wziąć kredyt?
Kredyty umożliwiające zakup nieruchomości oferowane są przez wiele banków. Zapewne zdążyłeś się już zorientować, że między ofertami poszczególnych instytucji występują różnice. Koszt kredytu może być różny w zależności od placówki, dlatego przed złożeniem wniosku warto dokładnie porównać oferty dostępnych na rynku kredytodawców. W wyborze tej najkorzystniejszej pomoże niezależny ekspert specjalizujący się w kredytach hipotecznych: https://www.creditspace.pl/ekspert-kredytowy-szczecin/. Wskaże, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oferty, wyjaśni zależności między parametrami tych ofert a Twoimi potrzebami, a także pomoże skompletować wymagane dokumenty i złożyć je do banku. Przez skorzystanie z porad eksperta zmaksymalizujesz szansę na znalezienie optymalnego kredytu hipotecznego.
Napisz komentarz
Komentarze