Temat stanął na sesji Rady Miasta Zamość w dniu 20 grudnia.
– Wspaniały przyjaciel, ale też nauczyciel, który wychował wiele pokoleń fotografów, wielki społecznik. Zawsze pogodny, służy pomocą. Nie rozpycha się, bo jak mówi, Zamość jest tak bogaty i tak różnorodny, że starczy go dla każdego. Oddany swojemu kochanemu miastu. Stanisław Orłowski urodził się w Zamościu i całe życie swojemu miastu poświęcił. Bo Zamość był i jest jego miłością – tak sylwetkę Stanisława Orłowskiego przybliżył Mirosław Chmiel, który również jest znanym fotografem i prezesem Zamojskiej Grupy Fotograficznej – GT.
Pierwszy był Lech Wałęsa, a później tytuły nadano m.in. ostatniemu ordynatowi Janowi Zamoyskiemu, papieżowi Janowi Pawłowi II oraz liderowi grupy VOX Witoldowi Pasztowi. Stanisław Orłowski, który 2 lutego świętować będzie swoje 91. urodziny, został 22. Honorowym Obywatelem Miasta Zamościa. Zaszczytny tytuł otrzymał na wniosek Stowarzyszenia Kultura dla Zamościa. Radni podjęli stosowną uchwałę jednogłośnie.
Zamość pana Stanisława
Stanisław Orłowski urodził się w 1934 r. w Zamościu. Jest absolwentem I LO im. Jana Zamoyskiego oraz Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Po studiach wrócił do Zamościa. Zawodowo był związany z ochroną zabytków regionu zamojskiego i samego Zamościa, przyczyniając się do odnowy wielu z nich, a zwłaszcza Starego Miasta. Miał swój niemały udział w tym, by Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
CZYTAJ TEŻ: Zamość: Stanisława Orłowskiego przypadki. Wystawa na 90 urodziny
Był wieloletnim pracownikiem przedsiębiorstw budowlano-konserwatorskich, w tym zastępcą dyrektora Oddziału PP Pracownie Konserwacji Zabytków oraz dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
W 1961 r. był inicjatorem i współzałożycielem Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym pełnił funkcję prezesa przez pół wieku. W 2012 r. został honorowym prezesem ZTF.
Z jego inicjatywy od 1968 r. organizowane jest Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Zabytki”. Również on zainicjował pod koniec lat 80. powołanie do życia Galerii Fotografii „Ratusz”, w której od 1988 r. pracuje społecznie jako kurator i kustosz.
Jest członkiem honorowym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, członkiem honorowym Związku Polskich Fotografów Przyrody. Działa w Społecznym Komitecie Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.
PRZECZYTAJ: Zmarł Grzegorz Król, artysta-plastyk związany ze Szczebrzeszynem
Kronikarz miasta
Jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad 300 wystaw zbiorowych. Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest miasto Zamość. Stanisław Orłowski dokumentuje miasto od 1950 r. Efektem jego pracy są dwa albumy: „Mój Zamość 1960–1980” oraz „Dwie dekady 1980–2000”, a w nich zamknięte w kadrze zabytki, wydarzenia, ludzie.
– Pan Stanisław przekazał do Archiwum Państwowego w Zamościu ponad 42 tysiące negatywów. To są historyczne zdjęcia. Tego, co na nich jest, nie da się już sfotografować, bo tego Zamościa już nie ma. Przekazał te zdjęcia nieodpłatnie, by każdy mógł z nich korzystać – podkreślił Mirosław Chmiel.
W 2002 r. Stanisław Orłowski został wyróżniony Nagrodą Honorową im. Fryderyka Kremsera. W 2010 r. został laureatem nagrody Zamojskiej Osobowości Roku i otrzymał Statuetkę Morando 2009. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”, odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto dodać, że na twórczości i wskazówkach Stanisława Orłowskiego wychowało się wielu zamojskich fotografów, a jego twórczość ma charakter kronikarski.
Napisz komentarz
Komentarze