Minęło już 369 lat od 29 grudnia 1655 r., kiedy to starszyzna wojskowa, polska szlachta, na czele z hetmanem wielkim koronnym Stanisławem "Rewerą" Potockim i hetmanem polnym koronnym Stanisławem Lanckorońskim zawiązali w kościele parafialnym w Tyszowcach konfederację skierowaną przeciw Szwedom i złożyli przysięgę na wierność królowi polskiemu Janowi Kazimierzowi.
Konfederacja Tyszowiecka odniosła zwycięstwo i skutecznie odparła atak Szwedów. Po czym przerodziła się w konfederację generalną, która doprowadziła do uwolnienia Rzeczypospolitej z rąk luterańskich Szwedów.
– To tu, na naszej ziemi, nasi dzielni przodkowie, nie dali się podpuścić Szwedom i nie uwierzyli w ich szczere intencje w postaci ofiarowanych świec. Te świece, dzisiaj szczególnie przypominają nam o tamtych chwalebnych losach Polski, zapisanych na kartach historii Tyszowiec. Możemy być dumnymi obywatelami naszej małej ojczyzny. To my przez swoją obywatelską postawę, taką jaką mieli nasi bohaterowie 369 lat temu oddajemy im szacunek za wolny i piękny kraj! – mówił do mieszkańców w dniu 369. rocznicy Robert Bondyra, burmistrz Tyszowiec.
Jak co roku w Tyszowcach odbyły się bowiem uroczystości upamiętniające to ważne dla Polski wydarzenie historyczne. Rozpoczęły się o godzinie 11:30 na placu ks. Edwarda Kołszuta, gdzie przy pomniku Bohaterów Ziemi Tyszowieckiej złożono wieńce. Następnie Robert Bondyra zaprosił uczestników do Samorządowego Centrum Kultury na dalsze obchody.
PRZECZYTAJ TEŻ: Podhorce: Koncert kolęd i pastorałek z Gosią Andrzejewicz. Artystka zaprasza [video]
O godzinie 12 odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez Proboszcza Parafii w Tyszowcach ks. Piotra Kaweckiego. Oprawę muzyczną zapewniła Tyszowiecka Orkiestra Dęta.
W części oficjalnej wystąpili przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz Robert Bondyra, radni Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Kusiak i Krzysztof Gałaszkiewicz, wicestarosta Tomaszowski Jarosław Korzeń oraz członkowie Zarządu Powiatu Wiesław Cielica i Wojciech Baj.
Dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tyszowcach zaprezentowały montaż słowno-muzyczny o Konfederacji Tyszowieckiej. Po ich występie Orkiestra Dęta wykonała kilka kolęd, a na zakończenie uroczystości wystąpił zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa.
Napisz komentarz
Komentarze