Na pomysł organizacji tego wyjątkowego festiwalu wpadł Wiesław Zieńczuk, właściciel Zagrody Rekreacyjnej "Mniszek" w Zamłyniu, który sam pisze wiersze. Przed dekadą w starej stodole zorganizował pierwsze spotkanie wierszokletów, a w zeszłym roku prezentowało się tam już 9, a na miejscach dla publiczności zasiadła rekordowa liczba około 80 miłośników poezji.
Termin imprezy nie jest przypadkowy, bo związany z kościelnym Świętem Wniebowzięcia Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej, które według Wiesława Zieńczuka nawiązuje do strzechy, tradycji i ludowości.
Kto przybędzie do Zamłynia w tym roku? jeszcze nie wiadomo, bo zgłaszać się można nawet w ostatniej chwili. Nagrodą dla najwyżej ocenionego poety będzie specjalna statuetka, ufundowana przez burmistrza Tyszowiec Mariusza Zająca. Od ubiegłego roku jest także przyznawana nagroda pocieszenia dla czwartego autora. Pomysłodawcą tego wyróżnienia jest proboszcz parafii Buśno koło Chełma ksiądz Andrzej Łuszcz.
Oprócz konkursowych przesłuchań, organizatorzy zapraszają do zwiedzania okolic, wysłuchania koncertu miejscowego zespołu folklorystycznego "Dominanta" i pokazy życia obozowego Polan z okresu między X a XII wiekiem, które z okazji jubileuszu festiwalu przygotowują członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Drużyna Grodu Czerwień.
Początek poetyckiego spotkania o godz. 17.
Napisz komentarz
Komentarze