Ranking „Gdzie rodzić po ludzku” powstaje w oparciu o monitoring oddziałów położniczych w Polsce. Od 2018 roku prowadzi go Fundacja „Rodzić po Ludzku”. To pozarządowa organizacja pożytku publicznego, działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. W rankingu uwzględniane są informacje z ankiet wypełnianych przez kobiety, które rodziły w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Dane aktualizowane są co 24 godziny. O wynikach rankingu decydują odpowiedzi kobiet, które wypełniły ankietę online. Kwestionariusz zawiera pytania o przygotowanie do porodu, doświadczenia z izby przyjęć, przebieg porodu oraz pobyt na oddziale położniczym. W ankiecie zawarto również pytania dotyczące wspomnień związanych ze sposobem traktowania kobiety przez personel i komunikacji z pacjentką. Ranking promuje szpitale, w których kobiety mogą urodzić „po ludzku” – z poszanowaniem ich godności i prywatności, gdzie w najwyższym stopniu przestrzegane są zapisy Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej oraz Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Czytaj też: Hrubieszów: Powiat pożycza pieniądze szpitalowi. Nie byłoby na bieżące zobowiązania
Hrubieszów w TOP 10 z całej Polski i w TOP 3 w regionie
W zestawieniu ogólnopolskim ostatniego rankingu (za 2024 rok) porodówka w szpitalu należącym do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie znalazła się w gronie podobnych oddziałów w placówkach w Kartuzach, Malborku, Myszkowie, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Świętochłowicach, Tucholi, a także w trzech stołecznych placówkach medycznych w Warszawie oraz w Zawierciu. Natomiast w województwie lubelskim porodówka z Hrubieszowa została sklasyfikowana w pierwszej trójce „TOP 3” rankingu razem z podobnymi oddziałami w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej i w SPZOZ w Lubartowie.
Hrubieszowska porodówka również w 2023 roku trafiła do ogólnopolskiego TOP 10 tego rankingu oraz do szóstki placówek z Regionu Wschodniego, razem z Polikliniką Ginekologiczno-Położniczą w Białymstoku, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, SPZOZ w Lubaczowie, Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Szpitalem Specjalistycznym SPZOZ w Puławach.
Czytaj również: Rehabilitacja, ZOL i Izba Przyjęć. W szpitalu powiatowym w Hrubieszowie było potrójne otwarcie
Lekarze i położne robią, co do nich należy
Oddział noworodkowy w hrubieszowskim szpitalu zatrudnia 7 położnych. Pracują one w systemie zmianowym, zintegrowanym z położnymi z oddziału położniczego. Położne zajmują się matką i jej nowo narodzonym dzieckiem. Do dyspozycji matek są dostępne 24 godziny na dobę. Oddział położniczy w hrubieszowskim szpitalu dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Na sali porodowej znajdują się 3 stanowiska porodowe, w tym jedno do przyjmowania porodów rodzinnych. Sale dla pacjentek są dwu- lub trzyosobowe, a w każdej z nich znajduje się węzeł sanitarny. Pacjentki przeważnie leżą pojedynczo. Na salach dostępne są również fotele do karmienia.
Na porodówce w Hrubieszowie pracuje sprawdzona kadra lekarska oraz oddane swojej pracy pielęgniarki i położne.
– Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny pacjentki wystawiają nam wysokie oceny, dzięki którym znowu znaleźliśmy się wśród najlepszych w Polsce oraz na Lubelszczyźnie – mówi Jarosław Cybulski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu w Hrubieszowie. – Na ten wysoki wynik w kolejnym rankingu szpitali „Rodzić po Ludzku” składa się praca całej załogi. Zarówno lekarze, jak i pielęgniarki oraz położne, wszyscy robimy wszystko, co do nas należy. Staramy się, aby pacjentki miały przekonanie, że w pełni się o nie troszczymy, a także dbamy o to, by były zadowolone – zaznacza ordynator Jarosław Cybulski.
Przeczytaj: Lekarze wracają do Hrubieszowa. Szpital wychodzi z zapaści?
Około 300 porodów rocznie
W ciągu roku w hrubieszowskiej placówce położniczej przyjmowanych jest około 300 porodów. Rodzą tam mamy nie tylko z Hrubieszowa i okolic, często przyjeżdżają mieszkanki z pobliskich powiatów: tomaszowskiego, zamojskiego czy chełmskiego.
– Ale nie tylko. Przyjmowaliśmy także porody od pacjentek z różnych stron Polski, np. z Warszawy. Decydują się na poród w tutejszym szpitalu, ponieważ są przekonane, że w Hrubieszowie będą mogły urodzić w możliwie najlepszych warunkach – dodaje ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu w Hrubieszowie, Jarosław Cybulski.
Czytaj też: Zamojski szpital potwierdza: specjaliści złożyli wypowiedzenia. Co dalej z pulmonologią?
Napisz komentarz
Komentarze