Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 02:25
Reklama
Reklama
2 edycja „Onegdajów Osterwy. Spotkań z Tradycją”

Tarnogród: Ludowość na wielkiej scenie w Lublinie [ZDJĘCIA]

Reklama
22 lutego wiejskie zespoły teatralne wystąpiły na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie w ramach drugiej edycji „Onegdajów Osterwy. Spotkań z Tradycją”. Tarnogrodzki Ośrodek Kultury jest współorganizatorem tego wydarzenia.
Zespół „Zorza” z Dereźni.
Zespół „Zorza” z Dereźni.

Na lubelskiej scenie po raz drugi pokazane zostały widowiska wyrosłe z obrzędów, obyczajów i tradycji wsi oraz ze wspólnotowego wiejskiego bytowania. Przedstawienia wiejskich teatrów to inscenizacje autentycznych obrzędów, dawnych zwyczajów, ginących prac domowych i gospodarskich. Są różnorodne, barwne, dynamiczne, ale też wysmakowane artystycznie.

Reklama

„Onegdaje Osterwy. Spotkania z Tradycją” to cykl mający na celu pielęgnowanie oraz upamiętnianie polskich zwyczajów i dawnych wiejskich obrzędów. Projekt powstał z potrzeby zachowania i promowania tego, co najpiękniejsze w kulturze naszego regionu. „Onegdaje” nawiązują także do obecnego w myśli i praktyce Reduty Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego zainteresowania teatrem wyrastającym z tradycji polskiej wsi.

Podczas uroczystego otwarcia „Onegdajów” dyrektor teatru Redbad Klynstra oraz Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, powitali zgromadzoną publiczność. W ramach tegorocznej – drugiej edycji projektu na Dużej Scenie Teatru Osterwy zaprezentowały się trzy zespoły, które uczestniczyły w 49. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych i 41. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: Uwaga, kierowcy! Będzie zmiana organizacji ruchu na ul. Lwowskiej

Spotkania z tradycją otworzył zespół „Zorza” z Dereźni z powiatu biłgorajskiego ze spektaklem „Świenty od wszystkiego”. Następnie zaprezentował się zespół „Sołtyski” z Pawłowa w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, z widowiskiem „Chrzciny w karczmie”. Ostatnim widowiskiem teatralnym było przedstawienie „Na Zielune Świuntki” Zespołu Obrzędowego „Zawsze Razem” z Woli Gułowskiej (powiat łukowski, województwo lubelskie).

W przerwach między spektaklami głos zabrali kierownicy i członkowie występujących zespołów oraz zaproszeni goście, m.in.: dr hab. Katarzyna Smyk, specjalista w dziedzinie językoznawstwa. Opowiedziała o niematerialnym dziedzictwie kulturowym oraz wpisie decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 15 stycznia br. tradycji Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Krótką pogawędkę przeprowadzili dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy Redbad Klynstra oraz Renata Ćwik, która przybliżyła zebranym Tarnogrodzkie Sejmikowanie oraz nawiązała do zbliżającego się 50-lecia Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych.

PRZECZYTAJ: Biłgoraj: Seniorzy na sportowo

Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele Tarnogrodu: zastępca burmistrza Tomasz Legieć oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Dołomisiewicz.

Tradycyjne regionalne potrawy i ich degustacja od lat są nieodzowną częścią tarnogrodzkich sejmików, tak więc po raz kolejny tarnogrodzka delegacja przygotowała poczęstunek z „tarnogrodzkim jadłem”, na który po spektaklach zaprosiła wszystkich uczestników. Zamknęło to część teatralną spotkania. Następnie zorganizowano potańcówkę, na której zagrała kapela zespołu „Sołtyski” oraz kapela „Na hura”.

Tego wieczoru wiele ciepłych słów padło dla Tarnogrodu – stolicy teatru wiejskiego. Były kwiaty, wzruszenie oraz spontaniczne podziękowanie ze strony dyrektora teatru. Była to druga odsłona „Onegdajów Osterwy czyli Spotkań z Tradycją”, które stały się stałym punktem w kalendarzu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prima aprilisTreść komentarza: Dzisiaj po raz pierwszy Kaczyński przepraszał Polaków publicznie w swojej telewizji za sianie nienawiści, za obrażanie nas, za wyzwiska , za krętactwa, za " tłustych kotów", za kłamstwa, za to ,że woli jednak Putina i Orbana itd.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Prima aprilis 2025. Zamość jak Wenecja, Tomaszów poszerza granice, a Szczebrzeszyn śpi na złocieAutor komentarza: AlbatrosTreść komentarza: Jak łatwo wszystko zniszczyć. Ktoś włożył wiele pracy, żeby tę bibliotekę utworzyć 25 lat temu. Jednak znalazł się reformator, który uznał, że czyjś wysiłek nie jest nic warty, że można lekką ręką wyrzucić na bruk kilka osób, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na pobory dla siebie, nowy samochód dla firmy oraz dotację dla miasta. Jestem pewien, że sam tego nie wymyślił, ale to, że słucha bezkrytycznie i wciela w życie takie kuriozalne pomysły bardzo źle świadczy o nim. Ale cóż, coraz bardziej widać, kto jest kim. Gorzkie obchody 100 letniej rocznicy urodzin patrona zlikwidowanej już biblioteki.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: CIEKAWY TEMAT!!!Treść komentarza: Wójt Gminy Trzeszczany na ławie oskarżonych. Proces ruszył 31 marca 2025roku - a tu cisza. Czyżby Pan redaktor nie interesował się już losem tej gminy i jej władzami? Co się zmieniło?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:41Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: hrubieszTreść komentarza: A KTO TO JEST TEN MAKSYMOWICZData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:12Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A co on tu w ogóle robi? Przecież Nawrocki to kandydat obywatelski, a nie pisowski. Prawda?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:30Źródło komentarza: Jarosław Kaczyński w Tomaszowie Lubelskim: „To wybory o polską niepodległość” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: bankTreść komentarza: A ten "sołtys" Głódź dorobił się bogactwa na kim ???? niech sprzeda swoje rezydencje i odda kościołowi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzy
Reklama