– Pamiętam, że w drugiej połowie 2015 r. zastanawialiśmy się, czy warto wchodzić w projekty unijne. Zdecydowaliśmy się na to. Ufam, że podołamy im także dzięki pomocy wielu życzliwych ludzi – mówił podczas specjalnej konferencji promującej oba projekty (odbyła się w piątek, 20 października) ks. Adam Firosz, proboszcz parafii katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza w Zamościu.
– Przed nami wiele trudnych spraw – dodał ks. Marian Rojek, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej. – Te inwestycje są ważne nie tylko dla tej parafii, ale także dla całej diecezji. Chcemy, aby to dzieło było realizowane w piękny sposób.
Naprawdę będzie się czym pochwalić. Infułatka (chodzi o rezydencję dawnych infułatów zamojskich) wchodzi w skład zamojskiego Zespołu Katedralnego. To jeden z najstarszych gmachów w Zamościu. Jest on teraz dość niepozorny, nie zwraca uwagi np. turystów. Jednak znajduje się tam m.in. przepiękny portal, który stał się już nie tylko wizytówką Zespołu Katedralnego, ale także całego Zamościa.
Budynek powstał według projektu włoskiego architekta Bernardo Morando pod koniec XVI w. (już w pierwszej połowie XVII w. został przebudowany). Mieści się w nim teraz katedralne Muzeum Sakralne (znajduje się tam wiele bezcennych eksponatów oraz m.in. ok. 2,7 tys. ksiąg). Zabytkowa Infułatka zostanie niebawem gruntownie odnowiona. Remont budynku odbędzie się w ramach wielkiego projektu: "Fabrica Ecclesiae". Jak czytamy w jego założeniach, podczas zaplanowanych prac przywrócona zostanie "historyczna bryła Infułtaki z dachem mansardowym i lukarnami". Przebudowane zostaną także wnętrza budowli. Dzięki takiemu zabiegowi uczytelniony zostanie ich pierwotny układ. Ponadto m.in. przywrócony będzie "historyczny układ otworów okiennych i drzwiowych z uzupełnieniem niektórych detali".
Ponadto w ramach projektu zaplanowano m.in. konserwację dekoracji sztukatorskiej sklepienia katedralnego prezbiterium oraz ołtarza głównego i m.in. ołtarza w Kaplicy Różańcowej. Te prace pochłoną prawie 13,5 mln zł (ponad 11,4 mln zł to unijne dofinansowanie, resztę dołoży parafia).
Wykonawcą inwestycji jest lubelska firma Lubren. Po zakończeniu remontu (we wrześniu 2019 r.) Infułatkę znowu będzie można zwiedzać. Zobaczymy tam m.in. wystawy poświęcone historii, sztuce i architekturze Zamościa oraz dziejom dawnej Rzeczypospolitej.
To nie wszystko...
Poniżej zdjęcia z konferencji, która odbyła się w zamojskiej parafii katedralnej oraz wizualizacje.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze