Po 75 latach w lesie w miejscowościach Kolonia Partyzantów i Zaboreczno znowu słychać było strzały i wybuchy. Tym razem już nikt nie uciekał w las z trwogą, ale z ciekawością oglądał pierwszą w historii rekonstrukcję bitwy pod Zaborecznem. To była jedna z najważniejszych bitew, jaką 1 lutego 1943 roku partyzanci Batalionów Chłopskich stoczyli z okupantem niemieckim.
Owe zwycięstwo w niedzielę, 22 kwietnia, przypomniało ponad 60 miłośników historii z Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja, Zamościa, Lublina i Wodzisławia Śląskiego. Rekonstruktorzy pod wodzą Marka Gwoździukaodtworzyli epizod ewakuacji ludności cywilnej z Antoniówki, a także najważniejsze sceny pierwszego dnia bitwy. Publiczność mogła zobaczyć też dawne pojazdy oraz umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy i partyzantów z tamtego okresu.
Inscenizację bitwy poprzedził koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu "Pojednanie" z Krynic i Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej oraz msza święta, którą odprawił proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie ksiądz prałat Eugeniusz Derdziuk. Uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty pod pomnikiem partyzantów.
Po inscenizacji organizatorzy dla wszystkich przygotowali grochówkę.
W uroczystościach udział wzięły wnuczki kapitana Franciszka Bartłomowicza ps. Grzmot, który dowodził bitwą: prof. Barbara Bartłomowicz-Oesch i dr Maria Bartłomowicz- Krystyniecka.
– Szacujemy, że inscenizację obejrzało około półtora tysiąca widzów – mówi Joanna Jamroż, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach.
Napisz komentarz
Komentarze