Tzw. „szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.
Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Proces wcielenia ochotników do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zabezpieczał 32 Wojskowy Oddział Gospodarczy. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Po odbyciu “szesnastki” żołnierze OT będą spotykać się raz w miesiącu na dwudniowych szkoleniach w jednostce wojskowej.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają otrzymać wynagrodzenie w wysokości ok. 500 złotych miesięcznie – 320 zł za gotowość do służby i ok. 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia miesiącu.
Więcej o tym wydarzeniu i naborze do WOT przeczytacie w najbliższym wydaniu "Kroniki Tygodnia".
Poniżej prezentujemy fotorelację z wcielenia nowej grupy ochotników.
Napisz komentarz
Komentarze