Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:07
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Ludzie z Harasiuk wyjdą z ukrycia

Zapomniani ludzie z Harasiuk znowu pojawią się w Zamościu. Z nabożnymi minami, dumnie ściskający kierownice rowerów. Choć bez butów, to z długopisami wetkniętymi w kieszonkę marynarki. Będzie można ich obejrzeć za sprawą Adama Gąsianowskiego – właściciela Muzeum Fotografii. Wystawa od 2 grudnia będzie otwarta w restauracji "Pod apteką rektorską".
Ludzie z Harasiuk wyjdą z ukrycia

To będzie już druga ekspozycja przedstawiająca ludzi z Harasiuk uwiecznionych na szklanych negatywach, przez blisko 70 lat ukrytych pod podłogą starego domu w Harasiukach koło Biłgoraja. W 2005 roku podczas remontu budynku szklane negatywy o wymiarach 6 na 9 cm odnalazła nieżyjąca już Elżbieta Węglińska. Ponad tysiąc szklanych płytek ułożonych było w tekturowych pudełkach. Autorem zdjęć był miejscowy fotograf amator Teofil Jaśkiewicz (ur. 1904), który od 1925 roku kierował Szkołą Powszechną w Harasiukach.

To właśnie, te zniszczone przez wilgoć i czas, częściowo rozbite i popękane, szklane negatywy jego autorstwa Elżbieta Węglińska przywiozła do fotografa Adama Gąsianowskiego, który w Zamościu prowadzi Galerię Starej Fotografii. Gąsianowski pieczołowicie oczyścił je i zakonserwował. W 2012 roku pierwszą cześć odnowionych zdjęć pokazał w podcieniach starówki przy ul. Staszica 19. Potem wystawa prezentowana była w Domu Kultury w Harasiukach, muzeum w Biłgoraju i zagrodzie Guciów. Wszędzie cieszyła się zainteresowaniem.

 – Oglądających zachwyca to, co i mnie zachwyca, czyli niesamowita ostrość zdjęć. Doskonała kompozycja i galeria sfotografowanych postaci – mówi Adam Gąsianowski.

Od 2 grudnia kolejnych 60 zdjęć będzie można zobaczyć w restauracji "Pod apteką rektorską" w Zamościu.

 – Nie miałem funduszy, aby skopiować negatywy. Kilka miesięcy temu jeden z turystów, który odwiedził moje muzeum podarował mi 20 paczek papieru fotograficznego marki "Inford" do zbiorów muzealnych. Okazało się, że papier zachował swoją doskonałą jakość i dzięki temu mogłem wywołać kolejne negatywy według tradycyjnego procesu, czyli wywoływania, płukania, utrwalania, płukania i suszenia. To zdjęcia kopiowane bez żadnego retuszu – mówi Adam Gąsianowski.

Autor wystawy przyznaje, że w jego zbiorach jest jeszcze około 900 zdjęć. Większość jest już oczyszczona i zabezpieczona. Może kiedyś uda się je wydać w formie albumu.

Początek wernisażu o godzinie 17. Wystawa będzie eksponowana w restauracji "Pod apteką rektorską" do wiosny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama