Na terenie gminy Mircze funkcjonują cztery szkoły: trzy prowadzone są przez samorząd, jedna przez stowarzyszenie. W trosce o bezpieczeństwo, zdrowie i właściwy rozwój najmłodszych mieszkańców samorząd podejmuje wiele inicjatyw.
– Ostatnio poprawiliśmy bezpieczeństwo uczniów, kupując autobus dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirczu i bus, który od października będzie dowoził dzieci do szkoły w Kryłowie – mówi wójt Marta Małyszek.
Ponadto w każdej szkole samorządowej został otworzony gabinet pielęgniarki, a w szkole w Mirczu dodatkowo gabinet stomatologa, z usług którego korzystać mogą wszystkie dzieci i młodzież do 18. roku życia z terenu gminy.
W szkołach na terenie gminy Mircze istnieje system motywujący uczniów do rozwijania swoich umiejętności i poszerzania wiedzy. Już po raz trzeci w zakończonym roku szkolnym zostały wręczone Stypendia Wójta Gminy Mircze dla uczniów z wysoką średnią ocen, a także osiągających znaczące sukcesy w konkursach lub zawodach sportowych. Co roku wypłacane są także stypendia o charakterze socjalnym.
Sukcesem dla gminy było otrzymanie dofinansowania w wysokości 650 000,00 zł w ramach RPOWL do realizacji projektu pn. „Podstawówki górą – rozwój kompetencji kluczowych uczniów w Szkołach Podstawowych w Mirczu, Wiszniowie i Kryłowie”. W ramach projektu odbywać się będą zajęcia dodatkowe dla uczniów, sfinansowane zostaną szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli, zakupione zostanie również wyposażenie pracowni do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz pracowni informatycznej.
Dbając o rozwój fizyczny uczniów, a także mieszkańców, gmina zamontowała w pobliżu szkoły w Mirczu siłownię zewnętrzną. Przy okazji, warto wspomnieć, że w lutym tego roku siatkarze z Mircza należący do ligi piłki siatkowej Oldboys 35+ wygrali Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Tomaszowskiego, a w podsumowaniu ligi piłki siatkowej zajęli I miejsce.
Od nowego sezonu 2018/2019 piłkarze GKS „Andoria” w Mirczu reprezentować będą gminę w rozgrywkach klasy A na terenie powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i biłgorajskiego. Pierwszy mecz już 18 sierpnia. W 2018 r. GKS Andoria prowadzić będzie grupę Żaków Starszych (rocznik 2010 i młodsi) na co otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu Klub 2018”.
Na terenie Gminy Mircze działa też Gminny Ludowy Klub Rekreacyjno-Sportowy „OLIMP”, który oferuje zajęcia dla dzieci z roczników 2005-2007 i 2008-2009. W ramach realizacji przez Gminę Mircze projektu Lokalny Animator Sportu dla dzieci z roczników 2006 i młodszych prowadzone są zajęcia z Rugby Tag. Drużyna prowadzona przez animatora działającego przy Kompleksie Boisk Sportowych Moje Boisko – Orlik 2012 już niedługo weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich do Mistrzostw Polski w Rugby Tag.
Materiał powstał przy współpracy z Gminą Mircze