Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:01
Reklama
Reklama

Gawędy o zamojskich familiach

Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny – to tytuł najnowszej książki naszych redakcyjnych kolegów: Roberta Horbaczewskiego i Adasia Gąsianowskiego. Publikacja jest zbiorem "gawęd", które od lat, w rozszerzonej formie można było znaleźć na łamach Kroniki Tygodnia. Jednak przybrały one teraz bardziej dostojną, albumową formę.
Gawędy o zamojskich familiach
Okładka albumu.

"Choć na starych fotografiach świat jest czarno-biały, kryją one barwne historie. Przenoszą w świat, którego już nie ma. Nierzadko są jedyną pamiątką po przodkach" – czytamy we wstępie tej książki. "Można je znaleźć w każdym domu. Wiszą na honorowym miejscu, na ścianach, stoją na sekretarzykach, otwierają rodzinne albumy. Sięgamy po nie podczas spotkań z bliskimi. Wtedy wracają wspomnienia i ożywają opowieści". 

Czasami w takich spotkaniach uczestniczył Robert Horbaczewski. Dzięki jego mozolnej, wręcz benedyktyńskiej pracy, rodzinne historie zostały przelane na papier. Bywało podobno także w ten sposób, iż stare zdjęcia ktoś przynosił do Adasia Gąsianowskiego (jest właścicielem zamojskiego Muzeum Fotografii), a potem Robert długo "gimnastykował się" nad przeróżnymi książkami i pożółkłymi  papierzyskami, żeby je "rozszyfrować", a potem "ubrać" w opowieści. 

Nie było to łatwe. Stare, rodzinne historie są jak puzzle, które nie zawsze do siebie pasują. Nieraz trudno oddzielić w nich prawdę od mitów. A jednak Robertowi to się udało. Co ważne książka została napisana lekko, po dziennikarsku. Wyczuwa się w niej pasję historyka oraz ogromny szacunek do rozmówców. Dzięki wspólnej pracy naszych kolegów (z których jesteśmy bardzo dumni!) udało się stworzyć wielką opowieść o wspaniałych, zamojskich familiach, bojowych szlakach szacownych pradziadków, ubranych w mundury przeróżnych armii, pasjach, radościach i codziennych troskach dawnych mieszkańców Zamojszczyzny.

W publikacji znalazło się także kilkaset pięknych, czarno-białych zdjęć. Zebrał i przygotował je do druku Adam Gąsianowski (on także jest autorem koncepcji publikacji). Skład i opracowanie graficzne wykonał natomiast Janek Molas, a korektę – Iwona Pieczykolan.

O tym jak wyglądały kulisy pracy nad najnowszym "Czarem..." (książka jest kontynuacją publikacji z 2010 r.), Robert Horbaczewski i Adam Gąsianowski opowiedzą na promocji tej książki, która w piątek (21 września) odbędzie się w zamojskiej restauracji "Padwa", przy ulica Staszica 23. Początek spotkania godz. 16.30.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama