Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:25
Reklama
Reklama

Szczebrzeszyn: Tajemnice starych zegarów

To tykające, pełne zagadek królestwo. W budynku Urzędu Miasta w Szczebrzeszynie (przy placu Kościuszki 1) powstało zadziwiające Muzeum Starych Zegarów. Zgromadzono ich tam setki. Są one głównie wahadłowe, typu ściennego. Kolekcja powstała z inicjatywy i w oparciu o zbiory Leszka Marka Dudy z Zamościa.
Szczebrzeszyn: Tajemnice starych zegarów

W szczebrzeszyńskim muzeum zgromadzono ponad 300 zabytkowych zegarów. O każdym z nich pan Marek –  który w tej nowej placówce (powstała na początku sierpnia) jest kustoszem i przewodnikiem –  może gawędzić godzinami. Jego opowieści są barwne, fascynujące, a często także pełne humoru. Bo każdy ze zgromadzonych "czasomierzy" jest wyjątkowy. Zasługuje na osobną historię o... czasie, który przeminął. 

 

Urzędowe, ikonowe, porcelanki...

"Przewodnim tematem tego zbioru są zegary wahadłowe wiszące, czyli ścienne, wyłącznie typu szwardzwaldzkiego, zwane też zegarami ludowymi, a także wiejskimi, kuchennymi lub po prostu drewniakami" – czytamy w folderze reklamującym szczebrzeszyńskie muzeum. "Ich wspólną cechą charakterystyczną jest mechanizm metalowo-drewniany (pierwotnie całkowicie drewniany) z napędem łańcuszkowym (początkowo sznurowym) i ciężarkami (tzw. wagami), a różnice wynikają jedynie z wyglądu zewnętrznego (oprawy i dekoracji). 

Więcej o takich precyzyjnych mechanizmach możemy się dowiedzieć "na żywo", czyli w muzeum. Pan Marek demonstruje tam turystom jeden z zaegarowych mechanizmów. Opowiada też o sposobach nakręcania zegarów, o tym jak należy przestawiać ich wskazówki (zawsze w prawo, zgodnie z ich naturalnym ruchem) oraz m.in. tłumaczy dlaczego niektóre, zegarowe ozdoby różnią się od innych (na niektórych zegarach wymalowano np. scenki rodzajowe lub m.in. portrety różnych osób). 

W muzeum dowiemy się także jakie są różnice pomiędzy "porcelankami", zegarami ramowymi okrągłymi – "urzędowymi" czy zegarami kasetonowymi – "ikonowymi". To fascynujące nie tylko dla miłośników sztuki użytkowej, bo niektóre z prezentowanych eksponatów pamiętają jeszcze XVIII wiek. Na pewno jest na co popatrzeć i w co się zasłuchać (zegary tykają, wybijają godziny, dzwonią itd.).

– Prezentowana kolekcja jest największą tego typu po tej stronie Wisły – zapewnia Leszek Marek Duda. – Dlaczego trafiła do Szczebrzeszyna? W Zamościu jest wiele ciekawych muzeów, które mają interesujące zbiory. Pomyślałem, że stare zegary będą zatem doskonałym uzupełnieniem dla coraz bogatszej oferty turystycznej i kulturalnej Szczebrzeszyna. Myślę, że to był dobry pomysł, bo świetnie się z tym miastem komponują. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ł.M. 18.10.2018 10:16
Jeśli by wszystkie uruchomić, to oszalałby kustosz muzeum przy codziennym nakręcaniu i wizytujący słuchając wszystkich tykań...

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama