Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 do Mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu, której przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek. W homilii podkreślił rolę narodowej jedności i zawołania ''Bóg, Honor, Ojczyzna''.
Po Mszy wojsko, poczty sztandarowe i uczestnicy przeszli w defiladzie pod Klub Batalionowy. Uroczystości rozpoczęły się do wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie okolicznościowe przemówienia miał m.in. prezydent Andrzej Wnuk i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika, Tomasz Włodarczyk.
- To historyczny moment dla całego Zamościa. Po 76. latach pomnik marszałka powraca do naszego miasta. Staraniem wielu wspaniałych ludzi, pomnik wraca, tam gdzie jego miejsce i będzie towarzyszył nam w codziennym życiu - podkreślił prezydent Andrzej Wnuk.
Władze państwowe reprezentował pochodzący z Zamościa, wiceminister obrony narodowej, Marek Łapiński, szef Biura do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzak i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek:
- Jestem dumny, bo pokazujemy, że Zamość jest liderem. Pokazujemy całej Polsce i całemu światu, w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości, jak tę rocznicę obchodzić. Teraz pomnik także dla mnie stanie się punktem orientacyjnym. Marszałek Piłsudski, na prawo i jestem w domu. Dziękuje wszystkim- mówił wiceminister Marek Łapiński
Uroczystość była okazją do odznaczenia zasłużonych w dzieło odbudowy pomnika. Medal Pro Bono Poloniae otrzymał Jerzy Zacharow, a medale Pro Patriae m.in. Tomasz Włodarczyk i osoby zaangażowane w krzewienie kultury patriotycznej. Następnie odbyło się symboliczne przekazanie wojsku i uroczyste odsłonięcie pomnika. Po nim delegacje złożyły wieńce pod statuą marszałka.
Końcowym akcentem uroczystości był koncert patriotyczny Orkiestry Symfonicznej w sali widowiskowej w Klubie Batalionowym.
Napisz komentarz
Komentarze