Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:54
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Sitno: Relacje zebrane przez dzieci

"Setki ludzi zmarło z wyczerpania, chorób, głodu, strasznego zimna albo zostali stratowani przez innych podczas transportu. Wśród zmarłych był mój ojciec" – opowiada Janina Samulak z Sitna.
Projekcja filmu. Znalazły się w nim relacje Dzieci Zamojszczyzny.

"Zarejestrowaliśmy wywiady z uczestnikami wysiedleń w gminie Sitno, zrealizowaliśmy szereg działań, które podsumowaliśmy podczas wieczornicy patriotycznej w 100-lecie odzyskania niepodległości" – napisała do nas Katarzyna Barwińska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Popławskiej w Sitnie. "Przesyłam obszerny materiał i proszę o zamieszczenie choć niewielkiej jego części".

Taka prośba nie mogła pozostać bez echa. Bo projekt zrealizowany przez SP w Sitnie jest bardzo cenny. Nosi on tytuł "Szlakiem łez". W ramach tego przedsięwzięcia zgromadzono relacje osób wysiedlonych podczas ostatniej wojny. Wywiady zostały opublikowane. Zrealizowano także film dokumentalny (m.in. na podstawie zebranych relacji), zorganizowano wystawę fotograficzną, rajd rowerowy po miejscach pamięci oraz wystawiono widowisko teatralne. 

Podsumowanie całego projektu odbyło się w budynku Zespołu Szkół w Sitnie 23 listopada.  

Spotkanie ze "świadkami historii" 

– Uczniowie na lekcjach historii uczą się dziejów Polski, ale często nie znają w wystarczający sposób losów swoich małych ojczyzn – mówiła podczas tego spotkania Monika Duras, dyrektor Zespołu Szkół w Sitnie. – Nasze działania stworzyły spójny obraz tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, który może zostać przekazany młodemu pokoleniu.

W projekcie wzięli udział uczniowie SP w Sitnie. To: Paulina GilJulia WachowskaKlaudia ŁójWiktoria WoźniakMaja MonastyrskaSandra JackowskaEryk NogasMarcin Nowak, Kamil GłowalaDominik BernatPaweł Diadia i Kacper Bohacz. Dotarli oni do świadków historii, którzy opowiedzieli o swoich – często bardzo tragicznych – doświadczeniach wojennych. Owi "świadkowie" to: Janina SamulakEugenia ZiemińskaBolesława Diadia, Helena Mnich i m.in. Stanisława Dziuba. Ich opowieści były bolesne...  

Pierwsza tzw. próbna akcja wysiedleńcza została przeprowadzona przez Niemców w dniach 6-25 listopada 1941 r. Wysiedlono wówczas mieszkańców podzamojskiego Wysokiego, Białobrzegów, Bortatycz, Huszczki Dużej, Huszczki Małej i Podhuszczki. W nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. okupanci rozpoczęli kolejną, tym razem ogromną (i bezprecedensową) akcję pacyfikacyjno-wysiedleńczą. Niemcy otoczyli wówczas Skierbieszów, a mieszkańców tej wsi wygnano z domów. Niebawem taki los spotkał także mieszkańców miejscowości: Lipina Nowa, Suchodębie, Sady i Zawoda oraz wielu innych wsi. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1942 r. Niemcy otoczyli Sitno. 

Tak to wspominała Helena Mnich, która dziś mieszka w pobliskim Sitnie-Kolonii (jej obszerną relację prezentowaliśmy jakiś czas temu na łamach "Kroniki Tygodnia"; w tym tekście jej fragmenty uzupełniono opowieściami zebranymi przez uczniów SP w Sitnie, które przesłano do KT). 

"Do nas uzbrojony po zęby Niemiec przyszedł raniutko. Powiedział tylko "komm". Zrozumieliśmy, że mamy wychodzić. Natychmiast. Ale dzieci były boso. Mama zaczęła tego Niemca jakoś na migi prosić, żeby pozwolił nałożyć im buty. On zgodził się. Ubrali się też rodzice. Udało się zabrać kosz z jedzeniem i m.in. pierzynę, którą mama wzięła na plecy. I tak poszliśmy" – opowiadała pani Helena. "Niemcy zjawili się też w innych domach naszej wsi". 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszyAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ile komentarzy agencie burak burak planujesz napisać pod różnymi podpisami?Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:32Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Już ja widzę agencie burak jak wyjeżdżasz ze swojego zadupia gdziekolwiek. Ciemnota nie jeździ tylko siedzi na dupie i pasożytuje na socjalu.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:30Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: "Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech".Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:27Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Agent burak ani tęczy ani komunizmu nie trawi. Tylko car Putin jest ideałem.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:19Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pokaż pisze się przez ż. Wstyd gwałcić tak język ojczysty. Chyba że to ty agencie burak.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:15Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowało
Reklama