Dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Damian Miechowicz cytując uzasadnienie do projektu uchwały, wspomniał m.in. że same , koszty posiedzeń Zarządu Związku Miast Polskich w 2017 roku 277 tys. ''trzynastki'' i nagrody jubileuszowe pochłonęły 223 tys. Składka członkowska Zamościa w tej organizacji bieżącym roku wyniosła 20 390, 16 zł.
Przeciw opuszczeniu organizacji byli radni opozycyjni, m.in. Grzegorz Podgórski i Ireneusz Godzisz.
- Walczymy o to, by Zamość był miastem elitarnym a ''uciekamy'' z tak ważnej dla nas organizacji. Rozumiem argumenty, jednak nie powinniśmy robić tego tak pochopnie. To organizacja z ponad 100 letnią tradycją - zauważył Grzegorz Podgórski.
Wątpliwości wyrażał także Ireneusz Godzisz:
- Członkowie Związku Miast Polskich biorą udział jako przedstawiciele komisji wspólnej rządu i samorządu, opiniują ustawy, Zadania jakie pełnią członkowie Związek są ważne. Biorąc pod uwagę troskę o samorządność, nie powinniśmy się pozbawiać możliwości współpracy - stwierdził Ireneusz Godzisz.
Zdania miasta bronił prezydent Andrzej Wnuk:
- 4 lata byłem na posiedzeniu Związku Miast Polskich. Mogłem poznać kompetencje i działania i dlatego jestem przekonany, że nasze uczestnictwo jest tam zbędne, płaciliśmy rocznie 20 tys. składki, a nie mieliśmy z faktu członkowska wymiernych korzyści - stwierdził prezydent.
Związek Miast Polskich (ZMP) to organizacja samorządów miejskich powołana do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą. Została założona w 1917 roku i obecnie zrzesza ponad 300 miast w Polsce. Zamość był jej członkiem przez 12 lat (2006-2018).
Napisz komentarz
Komentarze