Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:17
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

2019 - to będzie drogi rok

Niemal do końca 2018 roku nie było jasne, czy w tym roku wprowadzone zostaną drastyczne podwyżki opłat za energię elektryczną. Ale pewne jest, że możemy spodziewać się wielu podwyżek cen towarów i usług.
2019 - to będzie drogi rok

Prawie każdy kolejny rok wiąże się z podwyżkami. Taki scenariusz powtarza się od lat. 28 grudnia Sejm RP podjął uchwałę, która odwlecze zapowiadane wcześniej wyjątkowo wysokie podwyżki opłat za prąd. Ale wiele wskazuje na to, że wzrosną m.in. ceny pieczywa, masła, drobiu, owoców i warzyw. Samorządy najpewniej nie unikną podwyżek stawek za wodę dostarczaną odbiorcom i za odprowadzanie ścieków. Najpewniej wzrosną także koszty zagospodarowania odpadów. Mieszkańców miast i gmin czekają zatem podwyżki stawek wywozu śmieci.

Pod koniec ubiegłego roku największe podwyżki zapowiadano w taryfach opłat za energię  elektryczną. Nagłówki krajowej prasy krzyczały: "Drastyczna podwyżka opłat za prąd już wkrótce". W październiku 2018 r. prognozy wzrostu cen przewidywały skok taryf opłat za energię elektryczną od 15 do nawet 30 proc. 

Rachunek za energię elektryczną łączy w sobie opłaty za zużyty prąd i za dystrybucję energii elektrycznej. Dodatkowym obciążeniem jest koszt uzyskania uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. A ten wydatek w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy wzrósł co najmniej trzykrotnie. W Polsce około 80 proc. energii elektrycznej produkuje się z węgla. Ten od zeszłego roku sukcesywnie drożeje. Nic zatem dziwnego, że ceny energii elektrycznej miały znacząco wzrosnąć. W ubiegłym roku do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły wnioski największych firm energetycznych o wprowadzenie podwyżek cen prądu. Wtedy przewidywano, że opłaty za energię elektryczną wzrosną od stycznia 2019 r. Szacowano, że wzrost może sięgnąć nawet 30 procent.

Nie bez znaczenia w tej kwestii są także spore podwyżki cen energii elektrycznej poza granicami Polski. Takie miały miejsce niedawno w krajach skandynawskich. Obecny rząd RP do końca ubiegłego roku nie potwierdzał podwyżek cen energii elektrycznej dla osób fizycznych w 2019 r. W grudniu 2018 r. Ministerstwo Energii wydało komunikat, w którym zapewniło, że w bieżącym roku "przeciętne polskie rodziny" nie zapłacą więcej – pod warunkiem, że rozliczają się w pierwszym progu podatkowym.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama