Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:46
Reklama
Reklama

Stanisław Poszelężny: Snycerz z Kalinówki

Stanisław Poszelężny z Kalinówki był snycerzem amatorem. O ogromnym talencie, umiejętnościach i wyczuciu piękna. Jego prace można oglądać w kilku kościołach m.in. Orłowie Murowanym, kolegiacie w Zamościu, Miączynie, Kalinówce, Chłaniowie, Piaskach czy Turobinie. Jest też autorem niezwykłej urody neoromańskiego grobowca Smorczewskich w Stryjowie.
Stanisław Poszelężny: Snycerz z Kalinówki
Stanisław Poszelężny z wnuczką Elżbietą, wówczas studentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS, rok 1986.

Stryjów, niewielka wieś na pograniczu gmin Izbica i Skierbieszów, po I wojnie światowej została zrujnowana. Kiedy po zakończeniu działań wojennych hrabiostwo Smorczewscy wrócili do swojej rodzinnej posiadłości zastali obraz nędzy i rozpaczy. Dwór i folwark były całkowicie spustoszone. Wschodnie skrzydło pałacu spalone. Biblioteka splądrowana. Meble i obrazy, także te namalowane przed wojną przez Feliksa hrabiego Smorczewskiego zniszczone. Hrabia nie poddał się. Postanowił odnowić pałac i postawić na nogi gospodarkę.

"W okolicach Stryjowa, Feliks znalazł pojętnego i utalentowanego artystę samouka Stanisława Poszelężnego, który pod jego kierunkiem, z dużym wyczuciem i talentem potrafił odrestaurować zniszczone meble parkowe, wewnętrzne i zewnętrzne detale architektoniczne pałacu. Zrekonstruować meble i wykonać ramy do obrazów. Jego dziełem były wykonane według projektu Feliksa Smorczewskiego rzeźby ogrodowe w parku jak "Anioł" i "Lew" umieszczone na kordegardzie przy wjeździe oraz kaplica grobowa Smorczewskich w stylu neoromańskim" – tak opisywał zasługi Stanisława Poszelężnego – Mieczysław Kseniak, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej. Artykuł "Smorczewscy herbu Rawicz" ukazał się w 1990 roku na łamach kwartalnika "Kamena".

 – Stanisław Poszelężny to mój dziadek. Hrabia Smorczewski darzył dziadka ogromnym szacunkiem. Zwracał się do niego mistrzu. Do dziś przechowuję ich korespondencję oraz szkice i projekty dziadka – mówi z dumną Elżbieta Rychlak z Niska.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama