Zarząd Stowarzyszenia tworzą: przewodnicząca Maria Król, skarbnik Małgorzata Pogudz-Kusiak, sekretarz Lucyna Łukomska, członkowie: Małgorzata Jagoda, Bogusław Ciosmak. Każdy może zostać przyjęty do Stowarzyszenia po złożeniu deklaracji.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, umożliwienia form edukacji i rehabilitacji prowadzącej do pełnej aktywności życiowej, zawodowej i społecznej oraz obywatelskiej.
Inicjatywa stworzenia Stowarzyszenia wyszła od rodzica niepełnosprawnego dziecka, lek. med. Marii Król. Pierwszym dziełem organizacji było powołanie do życia w 1992 r. Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu. Od 28 lat Stowarzyszenie buduje system wsparcia dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością, prowadzi 11 placówek w Zamościu, Białobrzegach, Biłgoraju i Bondyrzu. Stowarzyszenie nieodpłatnie oferuje wiele form wsparcia, w tym usługę asystenta osoby z niepełnosprawnością, szkolenia, konferencje, publikacje, transport.
‒ Stowarzyszenie stworzyło instytucjonalne formy wsparcia, które dają osobom niepełnosprawnym szanse na lepsze życie. To unikalny system, wielokrotnie doceniony i nagradzany. "Krok za Krokiem" stało się marką dobrego działania. Do dalszego rozwoju potrzebuje większego zaangażowania społeczności lokalnej, w tym podmiotów biznesu w rozwiązywanie problemów społecznych i wsparcia prowadzonych przez Stowarzyszenie przedsięwzięć – mówi Maria Król.
Stowarzyszenie swoje działania realizuje we współpracy z samorządem lokalnym (przekazywanie nieruchomości, dotacje na transport i inne zadania publiczne) oraz z organami administracji publicznej, NFZ, PFRON, etc. Współpracuje z Parlamentem oraz ministerstwami, ośrodkami naukowymi w Polsce, na Węgrzech i w świecie w zakresie wypracowywania i konsultacji rozwiązań dot. osób niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie planuje do 2022 roku oddać do użytku "Rodzinny Dom" – Kompleks Terapeutyczno-Opiekuńczy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością przy ulicy Kresowej 24. Oddanie do użytku pierwszego budynku Kompleksu planowane jest w lutym 2020 r., a uruchomienie drugiego budynku na przełomie 2021/2022 r. W dalszej perspektywie Stowarzyszenie planuje stworzenie zakładu pracy dla osób niepełnosprawnych.
bw
Napisz komentarz
Komentarze