Zacznij od planu zagospodarowania
Na samym początku warto się zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Niestety w niektórych rejonach są przygotowane specjalne wytyczne dotyczące okolicznych domów. Dlatego niezbędne jest zajrzenie do planu, aby się przekonać, czy mamy zupełną dowolność w projektowaniu naszego ogrodzenia. Jednak nie zawsze tak jest! Czasami może się okazać, że w naszej okolicy bardzo ważne jest utrzymanie tradycji lub jednolitej zabudowy. W takich sytuacjach ściśle określono wiele parametrów nowej zabudowy oraz ich ogrodzeń. Wówczas musimy się do nich dostosować. Nie zapominajmy też, że budowę ogrodzeni powinno się zacząć dopiero, gdy dom będzie gotowy. W przeciwnym wypadku możemy je uszkodzić.
Zastanów się nad swoimi potrzebami
Wiesz już, jakie są wymagania dotyczące domów i ogrodzeń w Twojej okolicy? To świetnie! Teraz możesz pomyśleć o swoich potrzebach i zastanowić się, jak według Ciebie powinno wyglądać idealne ogrodzenie. Na początku zastanów się, czy potrzebujesz szczelnej osłony, czy może ogrodzenie ma pełnić jedynie funkcję ozdobną. To bardzo ważna decyzja, która ułatwi wybór kolejnych elementów. Następnie zastanów się, czy całe ogrodzenie powinno wyglądać tak samo. Może się jednak okazać, że okolica od frontu jest zupełnie inna niż z tyłu domu. To sprawia, że zmieniają się nasze potrzeby. Od frontu często montuje się dekoracyjne elementy, które okazują się zbyteczne z tyłu domu, gdzie nikt ich nie widzi. Bez względu na to, który rodzaj ogrodzenia jest Ci potrzebny, koniecznie zajrzyj na palisada.pl, gdzie znajdziesz różnorodne rozwiązania dopasowane do odmiennych potrzeb.
Dopasuj fundament do rodzaju ogrodzenia
Nie zapominaj też, że typ fundamentu powinien być dopasowany do rodzaju ogrodzenia. Dzięki temu wszystko będzie tworzyło spójną i dobrze prezentującą się całość. To jeszcze nie koniec! Typ fundamentu powinien też pasować do podłoża, na którym się będzie znajdować, inaczej ogrodzenie nie spełni należycie swoich funkcji. Jeżeli grunt pęcznieje pod wpływem mrozu, to fundament musi być głębszy i sięgać nawet do 140 cm. Natomiast, gdy podłoże stanowi piasek, wystarczy zagłębienie na ok. 60 cm. Na koniec należy pamiętać, że fundament zawsze powinien wystawać około 15-20 cm ponad grunt. Nie zapominajmy również, że gotowe ogrodzenie należy odpowiednio pielęgnować, aby zawsze się dobrze prezentowało. Dotyczy to przede wszystkim drewna i metalu, które szybko ulegają uszkodzeniom i po kilku latach mogą nas rozczarować swoim wyglądem
Napisz komentarz
Komentarze