Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:22
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zapomniany fotograf z Nowego Miasta

Dzięki starym zdjęciom poznajemy naszą historię. Ryszard Szeląg przekazał do Muzem Fotografii w Zamościu zbiór zdjęć autorstwa jego dziadka Michała Szeląga, fotografa amatora.
Zapomniany fotograf z Nowego Miasta
Inspekta tytoniowe, a w tle wieża ciśnień w latach 1925 - 2008, która stała na dawnej posesji Bolesława Modzelewskiego przy ul. Partyzantów 74 (dziś przesunięta bardziej w głąb posesji)

Pierwsze miesiące powojennego Zamościa. Fotografie z okolic. Chrzciny, śluby, pogrzeby, spotkania rodzinne. Do Muzeum Fotografii w Zamościu trafiła kolekcja 750 negatywów autorstwa Michała Szeląga, zwrotniczego ze stacji PKP w Zamościu, fotografa amatora. Kolekcja niezwykła.

Dziadek Michał był osobą niezwykle skromną. Nie był wylewny we wspomnieniach – mówi Ryszard Szeląg z Zamościa.

Michał Szeląg urodził się 21 sierpnia 1903 roku w Sulejowie koło Iłży, jako syn Jana i Tekli.

 – Z opowieści dziadka wiem, że pradziadek Jan dożył bardzo nobliwego wieku. Dziadek opowiadał, że jego ojciec zmarł w wieku 101 lat. Siadł sobie na pieńku nad Wisłą i tak dokonał żywota – mówi Ryszard Szeląg.

Wiadomo, że w rodzinnych stronach Michał pojął za żonę Kazimierę Krasińską, która pochodziła z sąsiedniej miejscowości Tarłów. Przed 1930 rokiem młode małżeństwo przyjechało do Zamościa. Tu, w 1930 roku urodził się ich syn Henryk (wieloletni pracownik zamojskiej energetyki, jeden z najlepszych napastników Hetmana Zamość na przełomie lat 50 i 60, a potem trener tego klubu, który wprowadził piłkarzy z Zamościa do centralnej ligi). W 1934 roku na świat przyszła córka Irena po mężu Kasprzak (kilkadziesiąt lat pracowała w księgowości zakładu energetycznego w Zamościu).

Po przyjeździe do Zamościa Michał Szeląg pracował do wybuchu wojny w kancelarii notarialnej Jana Zielińskiego. Był tam pisarzem i urzędowym świadkiem. Mieszkał z rodziną przy ulicy Orlej.

W sierpniu 1939 roku kapral Michał Szeląg został zmobilizowany do wojska. Wziął udział w kampanii wrześniowej, co poświadcza m.in. medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" oraz "Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 roku" nadany mu przez Prezydenta RP na uchodźstwie.

 – W domu mówiło się, że dziadek służył w lotnictwie. Wrócił do domu po jakimś czasie w cywilnych ubraniach – opowiada jego wnuk.

Po wojnie Michał Szeląg pracował na stacji PKP w Zamościu. Był dróżnikiem. Bardzo sumiennym. W domowym archiwum zachowała się legitymacja potwierdzająca, że w 1963 roku Michał Szeląg, zwrotniczy I klasy, został odznaczony odznaką "Przodujący kolejarz".

Michał Szeląg amatorsko zajmował się także fotografią. Fotografował aparatem Laika, na swoje potrzeby oraz w celach zarobkowych.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Czerwonoarmiści stacjonujący w Zamościu, w tle kościół ojców redemptorystów, kościół franciszkanów, fragmenty nadszańca i dawna remiza straży pożarnej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama