Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:44
Reklama
Reklama

Pierwszego dnia wiosny świętuj Dzień Lasów

Pierwszego dnia wiosny świętuj Dzień Lasów

Mało kto wie, że pierwszy dzień wiosny (21 marca) to także święto lasu i leśników Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia naszej świadomości na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. Korzystając z okazji, piszemy więc o lasach. 

Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów – to 9,2 mln ha. 

 – Zdecydowana większość to lasy państwowe – 7,6 mln ha jest pod zarządem Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe". Dominującym gatunkiem polskich lasów jest sosna, rośnie ona na 60 proc. powierzchni leśnej PGL LP. Na terenie Nadleśnictwa Zwierzyniec sosna stanowi 78,31 proc. – informuje nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec, Lucjan Bednarz.

Czy z roku na rok lasów w Polsce przybywa? 

 – Naturalnie, że tak! Obecnie lesistość w Polsce wynosi ok. 30 proc., natomiast w roku 1945 lesistość wynosiła zaledwie 21 proc. Lasy swoją działalność opierają na zasadach zawartych w Ustawie o lasach z dnia 28 września 1991 roku. Głównym celem gospodarki leśnej jest zachowanie lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze i glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą. Leśnicy racjonalnie i świadomie prowadzą gospodarkę leśną, co roku sadzą ok. 500 mln drzew – to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc! – odpowiada nadleśniczy Lucjan Bednarz.

Pamiętajmy, że bez lasów życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, zapobiegają erozji gleby i chronią przed powodziami. Są też miejscem życia i źródłem utrzymania, bo dostarczają budulca i zapewniają substancje lecznicze. 

Drodzy czytelnicy, pamiętajcie o lasach i o tym, że to dobro należy skutecznie chronić.

 – Bądźmy wrażliwi i odpowiedzialni za świat. Uczmy młode pokolenia szacunku dla lasu, miłości do przyrody. Jesteśmy jej częścią. Nie bójmy się jej. Wiosna na horyzoncie, więc sezon na spacery po lesie można uznać za rozpoczęty. Zapraszamy do naszych lasów, do obserwacji i zaprzyjaźnienia się z nimi – zachęcają pracownicy Nadleśnictwa Zwierzyniec.

Przyłączamy się do apelu i informujemy jeszcze, że dla dzieci i młodzieży (3-16 lat) Nadleśnictwo Zwierzyniec ogłosiło niedawno konkurs plastyczny i literacki "Mój las". Regulamin jest dostępny na stronie internetowej Nadleśnictwa w zakładce Aktualności (kliknij TUTAJ). Prace przyjmowane będą do 15 maja.


Podziel się
Oceń

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama