Jak znaleźć motywację do zdrowego odżywiania się?
– Każdy musi ją najpierw odnaleźć w sobie. Zazwyczaj takimi bodźcami są: złe samopoczucie, uczucie ociężałości, kłopoty ze zdrowiem, a bardzo często wygląd, którego osoba nie jest w stanie zaakceptować. Niektórzy zmieniają swoje nawyki żywieniowe, gdy poczują utratę kontroli nad swoim ciałem np. w wyniku choroby czy nadwagi. Dobrą motywacją jest także skupienie się na tym, co możemy osiągnąć dzięki zdrowemu odżywianiu. Dłuższe życie, unikanie chorób metabolicznych, urozmaicone posiłki oraz zgrabna sylwetka – to tylko nieliczne z nich.
Gdy poczujemy, że to "ten moment" na zmianę nawyków żywieniowych, co dalej robić?
– Przede wszystkim należy stopniowo rezygnować z cukru, żywności wysoko przetworzonej i napojów gazowanych. Warto wypisać na kartce, co zjedliśmy np. przez 3 dni, zaznaczyć produkty, których powinniśmy unikać i ich po prostu nie kupować. Najlepiej zamieniać je na to, co zdrowe np. zamiast słodyczy wybierać owoce czy zamiast słodkich napojów, wodę. Ważne jest rozpoczynanie dnia od śniadania i jedzenie 5 małych posiłków dziennie.
Jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniamy?
– Nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Za priorytet uważamy zaspokojenie głodu i kierujemy się tym, żeby było "dużo i tanio". Wydaje się nam, że jeżeli nie chodzimy głodni, to wszystko jest w porządku. A tak przecież nie jest. Kaloryczna żywność dostarcza nam tzw. pustych kalorii przez co pojawiają się niedobory żywieniowe. Błędem są także nieregularne posiłki, spożywane 1 lub 2 razy dziennie, w dużych ilościach. Wtedy organizm magazynuje nadmiar kalorii w postaci tłuszczu, szczególnie na brzuchu, udach i w okolicach bioder.
Artykuł sponsorowany