Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nauczycielskie apanaże

Słownik Języka Polskiego opisując słowo "apanaże", wymienia kilka znaczeń. Wśród nich są również "korzyści finansowe z wykonywania prestiżowego zawodu", bo niewątpliwie zawód nauczyciela kiedyś za taki był uważany. Nigdy nie należał do łatwych.
Nauczycielskie apanaże
W dawnym gmachu Akademii Zamojskiej obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące. Niebawem w tym budynku rozpoczną się prace remontowe.

Oprócz szerokiej wiedzy przedmiotowej, zawsze było wiele wymagań, cech i kompetencji, których oczekiwano od nauczyciela. Za tą ciężką i odpowiedzialną pracę nauczyciele dostawali większe lub mniejsze wynagrodzenie. Zależne od prestiżu szkoły, stopnia zamożności uczniów i sponsora szkoły oraz czasów, w których placówka funkcjonowała.

 

Nauczyciel mógł kupić 5 koni

Informacje o wynagrodzeniu nie zawsze były jawne i zapisane w stosownych dokumentach. Nie wszystkie też tego typu źródła dotrwały do naszych czasów. Nie wiemy np. jak utrzymywała się najstarsza zamojska szkoła, którą w 1581 r. zorganizował ks. Jan Herbst na Przedmieściu Lwowskim. Wiadomo natomiast, że mianowany przez Jana Zamoyskiego w 1584 r. proboszcz przy kościele św. Krzyża miał obowiązek dbać o budynek szkoły funkcjonującej przy tymże kościele i utrzymywać nauczyciela. Gimnazjum klasyczne o wyższym poziomie nauczania, powołane w 1589 r., którym kierował znany już wówczas poeta Sebastian Klonowic, finansował sam hetman. Klonowicowi obiecał zbudować dom w Zamościu (do czasu zakończenia budowy przydzielić mieszkanie) i dać kawałek ziemi na wieczność oraz stały jurgielt (pensję) roczny. Pensja została ustalona na 116 zł polskich. To była znaczna kwota, bowiem za około 20-22 złote w tym czasie można było nabyć konia, na co mogli sobie pozwolić nieliczni.

Mniejszymi sumami opłacani byli dwaj bakałarze zatrudnieni w gimnazjum. Klonowic nie doczekał się nowego domu, chyba jednak z własnej winy, ponieważ nie czuł powołania nauczycielskiego. Po trzech latach wyjechał na stałe do Lublina, gdzie został wójtem. Gimnazjum niebawem rozwiązano, powołując w 1594 roku Akademię Zamojską, która stała się "oczkiem w głowie" jej założyciela.

Zamoyski zadbał o najlepszą kadrę pedagogiczną. Profesorowie Akademii w obecnym rozumieniu byliby to nauczyciele akademiccy. Ich wychowankami byli chłopcy w wieku od ok. 7 do 18 lat (pięcioletni niższy poziom nauczania zaczynał się w wieku 6-7 lat i przygotowywał do poziomu wyższego, akademickiego, który trwał sześć kolejnych lat). Profesorów "werbował" Szymon Szymonowic na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie od 1593 r., według konkretnych zaleceń Zamoyskiego. 

Cały artykuł dostępnby tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama