Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:50
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Tomaszów Lubelski: "Nie" dla biogazowni. Mieszkańcy boją się smrodu

Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lubelski, wydała negatywną decyzję o warunkach zabudowy dla lokalizacji inwestycji polegającej na budowie biogazowni rolniczej przez spółkę SVZ Poland. Pod uwagę wzięła wyniki konsultacji społecznych. Spółka zaskarżyła decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Biogazownię, w której z odpadów poprodukcyjnych byłaby wytwarzana energia elektryczna, chce budować SVZ Poland z Tomaszowa Lubelskiego. To firma, która zajmuje się produkcją koncentratów owoców i warzyw. Należy do holenderskiej Grupy SVZ International B.V.

To już drugie podejście do inwestycji tej spółki. W 2017 r. budowę biogazowni o większej mocy 0,89 MW i działającej w cyklu całorocznym, oprotestowało blisko 700 mieszkańców miasta i gminy. Podnosili, że zaprojektowana została zbyt blisko zabudowań mieszkalnych: zaledwie 40 m od najbliższych, a w promieniu 300 metrów znajduje się większość budynków jednorodzinnych usytuowanych przy kilku tomaszowskich ulicach. Wskazywali, że boją się smrodu, plagi szczurów i much. Nie dali się przekonać obietnicom firmy, że inwestycja będzie wyposażona w nowoczesną instalację, która wyeliminuje smród i inne uciążliwości. Zawiązali nawet Stowarzyszenie Ekologiczne Nasz Tomaszów "Stop biogazowni".

Ostatecznie, choć spółka posiadała decyzję środowiskową, wycofała się z realizacji przedsięwzięcia.

 

Ludzie znowu zaprotestowali

Temat inwestycji wrócił w tym roku. Tym razem tomaszowski SVZ chce budować biogazownię o mniejszej mocy do 500 kW. Taka moc pozwala ominąć procedurę uzyskania decyzji środowiskowej. Inwestor ponownie napotkał na opór społeczny. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomek. 24.05.2019 14:30
Błędem było odsprzedanie rentownej przetwórni owoców i warzyw Tomasovia tej holenderskiej spółce i to za cenę poniżej jej wartości. Działo się to w czasie politycznego parcia na prywatyzację zakładów i presji ówczesnego rządu w tym kierunku. Spółka SVZ według tu powszechnej informacji dokonuje w Tomaszowie tylko wstępnej obróbki produktu i tak przetworzony jest przewożony do zakładów macierzystych celem konfekcjonowania.

Tadek Niejadek 23.05.2019 08:56
Prawda jest taka, że jak cena prądu i gazu pójdzie w górę o 1000%, a zapewniam was że to nastąpi niebawem poniważ nie mamy w Polsce odnawialnych źródeł energii i jesteśmy jako państwo "pasożytem energetycznym" to zacznie się rozpacz i zgrzytanie zębów. A ja się pytam protestującej lokalnej społeczności czy będą płacić moje rachunki? Ot cała Polska: Biogazowni "NIE" - bo śmierdzi; Wiatrakom "NIE"- bo ptaszki; o atomówce nie wspomnę bo nie daj Boże wybuchnie. Ruski z Niemcem siedzą i zacierają ręce bo po co mamy sami produkować energię skoro możemy od nich kupić

Inżynier 22.05.2019 00:13
Ludzie nie rozumieją najwidoczniej jak działają teraz biogazownie. Obecnie buduje się je jako zamknięte systemy, które nie wypuszczają niczego na zewnątrz.

borsuk 21.05.2019 14:57
Wychodzi na to,że mieszkańcy tego pięknego miasta pragną jedynie wyższych podatków i opłacania armii urzędników wiadomego pochodzenia?

Gość 21.05.2019 11:42
W strony Tomaszowa Lubelskiego nigdy nie dotrze cywilizacja jeżeli ludność bedzie takim ciemnogrodem..

Pop 23.05.2019 14:12
Obraża pan ludzi mieszkających w Tomaszowie

many 21.05.2019 10:04
czy w budynku ,który miałbyć centralną kotłownią nie mozna zrobic spalarni odpadów?.postawić komin na 100 m i filtry.miasto zarobi na odbiorze smieci a my zapłacimy mniej za odbiór smieci. w tej chwili miasto płaci ok 500 zł za odbiór tony smieci.

Adam 21.05.2019 08:12
Mieszkam obok sortowni śmierci jak mozna ja tak nazwać od najbliższego domu do tego "genialnego" obiektu jest jakies 100m. Wietrzne dni śmieci latają po całej ulicy, działkach, i po łakach. W lecie w upalne dni to poprostu jest taki smród że głowa mała, a jak popada to jeszcze gorzej. Pamietam jak całe życie była walka z oczyszczalnią ścieków, gdy wyremontowano ja to genialny pan burmistrz bystrzak jak ich mało zafundował nam sortownie. Cała ulica sie nie zgadzała na ta inwestycję, a i tak postawili bo co tam ludzi, co tam ich zdrowie kasa sie liczy. Hałdy śmieci zalegają tam cały czas od czasu do czasu przyjedzie tir zabrać ale krajobraz nic sie tam nie zmienia, szczurów od groma. Wystarczy sie przejechać na koniec Petera.

EKOLOG 21.05.2019 07:48
Wkrótce smród będzie w Michalowie po byłej cukrowni .Tu ludzie nie maja pojęcia w co ich wrobiono .

bewa 22.05.2019 22:31
Jakieś poparcie w faktach ,, ekolog'' czy tylko swoje mądrości?

znajomy ekologa 23.05.2019 20:19
Smród będzie ,a kto wziął w łape za taką chorą inwestycję ?///????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama