Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 13:20
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Zamojskie jarmarki

Zamość powstał na ważnym szlaku handlowym i według założeń Jana Zamoyskiego, handel miał się stać główną siłą napędową rozwoju miasta. Konsekwentnie realizowali to kolejni ordynaci aż do upadku I Rzeczypospolitej, a i później, w miarę możliwości, tradycja handlu była podtrzymywana.
Zamojskie jarmarki
W czasie okupacji handel kwitł na Nowym Rynku

Już król Stefan Batory, potwierdzając akt lokacji Zamościa 12 czerwca 1580 r., dał ogromne szanse na to, aby realizować zamiar fundatora miasta o rozwoju handlu. Zezwolił na zakładanie cechów, wyznaczył 3 roczne jarmarki (na równi z innymi większymi miastami) i targi tygodniowe, ustanowił też prawo składu i zwolnił zamojskich mieszczan od ceł na terenie całego kraju.

Jan Zamoyski do powstającego miasta, w którym zamieszkali głównie Polacy i Rusini, sprowadzał osadników innych nacji. Przede wszystkim takich, którzy kochali handel i zajmowali się nim od zawsze: Żydów, Ormian i Greków. Żydzi sefardyjscy (najbogatsza grupa wśród ludności żydowskiej, wywodząca się z południowej Europy) przywilej na osiedlenie się w Zamościu otrzymali już w 1588 r., Ormianie i Grecy rok później. Przez miasto przewijały się również inne narodowości. W pierwszej lustracji miasta z 1591 r. wymienieni są również Niemcy, Węgrzy, Włosi, a nawet Szkoci.

 

Cztery rynki

Podstawą zamojskiego handlu było rzemiosło. W 1597 r. odnotowano w mieście wiele cechów rzemieślniczych: stolarzy, ślusarzy, szewców, piekarzy, tkaczy, kuśnierzy, krawców i garncarzy. W 1696 r. sprowadzono sukienników. Mieszczanie zamojscy mieli zatem czym handlować, ale były też u nich duże potrzeby nabywania towarów. Jednak handel w Zamościu, jak już można się domyślić z narodowości jego mieszkańców, nie był tylko lokalny, zawężony do miasta i jego okolic (ten odbywał się głównie na cotygodniowych targach).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: JARMARK HETMAŃSKI 2019 (ZDJĘCIA)

CZYTAJ TAKŻE: PYSZNOŚCI Z ROZTOCZA WYBRANE NA JARMARKU HETMAŃSKIM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama