Żeby czyjeś nazwisko znalazło się na karcie do głosowania 18 maja, trzeba najpierw zarejestrować komitet wyborczy (termin już minął) i zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Termin rejestracji kandydata na prezydenta upływa za tydzień – 4 kwietnia o godzinie 16.
Aktualna lista kandydatów
Na razie PKW informuje, że jest siedem osób, które oficjalnie startują w wyborach i zostali zarejestrowani jako kandydaci na prezydenta. Są to:
- Artur Bartoszewicz,
- Grzegorz Braun,
- Szymon Hołownia,
- Sławomir Mentzen,
- Karol Nawrocki,
- Rafał Trzaskowski,
- Adrian Zandberg.
Magdalena Biejat: Głosujcie na Poslę, która stoi po stronie świeckiego państwa
Do PKW właśnie zgłosiły się z podpisami dwie kolejne kandydatki. To Magdalena Biejat z Nowej Lewicy i także lewicowa, ale startująca z własnego komitetu Jolanta Senszyn.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wybory 2025. Prawie 40 komitetów w PKW. Pierwsi kandydaci na prezydenta już się wycofują
Pierwsza dostarczyła 419 tys. podpisów.
– Spotykamy się z niesamowitą ilością wsparcia, dobrych reakcji, ciepłych słów. To daje nam siłę, by dalej toczyć tę kampanię i przekonywać do tego, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich nie istnieje coś takiego jak stracony głos – mówi.
I zachęca: – Wykorzystajcie ją do tego, by zagłosować na Polskę, która idzie do przodu, na program, który jest dla was ważny. Na Polskę, w której postulaty lewicy zyskują siłę i posłuch. Która stoi po stronie świeckiego państwa, praw kobiet, budowania mieszkań na wynajem i walki z kryzysem mieszkaniowym, po stronie zwykłych obywateli, a nie wielkich korporacji.
Joanna Senyszyn: W każdych wyborach są różne niespodzianki
Zebrała 150 tys. podpisów.
– W każdych wyborach są różnego rodzaju niespodzianki i być może w tych wyborach również taka niespodzianka nastąpi – ocenia swoje szanse.
PRZECZYTAJ:Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminy
Ale z jej startem może być różnie. 150 podpisów to nie jest liczba imponująca, bo np. Rafał Trzaskowski zebrał ich ponad 1,2 mln, a Karol Nawrocki ponad 1,3 mln.
Trzeba też przypomnieć, że w 2023 r. Senyszyn chciała kandydować do Senatu. Potrzebowała wówczas 2 tys. podpisów. Polityczka złożyła o 740 więcej, ale PKW dużą część z nich odrzuciła. Aż 1041 podpisów zawierało błędy, m.in. podano inny adres albo wpisano błędny – niepełny lub nieczytelny – numer PESEL.
PRZECZYTAJ: Ćwik kontra Mentzen. Jest decyzja sądu. "Rozprawa zakończyła się miażdżącym wyrokiem"
Lista zamknie się na 10 nazwiskach?
Co do kolejnych kandydatów, to Marek Jakubiak już jakiś czas temu zapowiadał, że ma wymaganą liczbę podpisów i zarejestruje swoją kandydaturę.
Jeżeli na nim lista się zamknie, to w wyborach 18 maja będzie ze sobą konkurowało 10 kandydatów. Na 37 zgłoszonych wcześniej komitetów.
Napisz komentarz
Komentarze