Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:23
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zbudujemy muzeum w Osuchach

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego "Osuchy 1944" liczy obecnie około stu członków. Jako jedno ze swoich głównych zadań przyjęli oni budowę nowoczesnego muzeum. Miałoby powstać w Osuchach i upamiętnić wielką, partyzancką bitwę, która odbyła się podczas II wojny w tej miejscowości. Jest szansa, że to marzenie się ziści.
Zbudujemy muzeum w Osuchach
Przy pomniku w Osuchach złożono kwiaty i wieńce. Zamość reprezentowała delegacja na czele z prezydentem Andrzejem Wnukiem.

Autor: Fot. Jacek Milczuk

Mamy już dwie koncepcje budowy tej placówki. Zostały one opracowane przez zespoły architektów z Suchej Beskidzkiej oraz Warszawy – mówią Anna Stańczyk-Przyłuska, skarbnik Stowarzyszenia "Osuchy 1944". – Jedna z nich zakłada, że placówka będzie miała ok. 3 tys. mkw. powierzchni, a druga 1,5 tys. Jednak w obu koncepcjach powierzchnia wystawiennicza będzie wynosiła ok. 1 tys. mkw. To ważne. Upamiętnimy tam bohaterskich partyzantów, uczestników bitwy pod Osuchami. 

       

Obchody i spotkanie

W czerwcu 1944 r. olbrzymie, świetnie uzbrojone siły Wehrmachtu przeprowadziły wielką operację wojskową pn. "Sturmwind". Partyzanci zostali wówczas otoczeni w Lasach Janowskich. Po zaciętym boju udało im się przedostać do Puszczy Solskiej. Leśni znaleźli się tam w matni. W nocy z 24 na 25 czerwca próbowali się z niej wyrwać. Natknęli się jednak na silny ogień karabinów maszynowych. Tylko nielicznym udało się przedrzeć przez pierścień okrążenia. Los pozostałych był tragiczny. W wyniku brutalnej, niemieckiej operacji wojskowej zginęło ok. 400 partyzantów AK i BCh, spalono także osiem wsi, wymordowano ok. 500 cywilów, a ok. 8 tys. wywieziono do obozów. 

Tę wojenną tragedię wspominano 23 czerwca w Osuchach. Jak co roku obchody cieszyły się olbrzymią popularnością. Przybyło na nie kilka tysięcy osób. Zaplanowano m.in. okolicznościowy występ artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łukowej, mszę za poległych, przemarsz na cmentarz partyzancki, apel poległych, inscenizację historyczną z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej WIR z Biłgoraja oraz koncert patriotyczny. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama