Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:47
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama

Już za rok kolejna matura

Była szkoła, w której zdali wszyscy. Znalazła się też taka, gdzie egzamin "oblał" zaledwie jeden uczeń. Generalnie licealiści z Zamościa, Biłgoraja, Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego mogą być z siebie dumni, bo ich wyniki są nieco wyższe niż średnia krajowa. Zdecydowanie słabiej egzamin dojrzałości poszedł w technikach, ale też nie wszystkich.
Już za rok kolejna matura
Paulina Paul, Natalia Duszejko, Arnold Sokołowski, Agnieszka Greszta, Karolina Nowosad, Izabela Niderla - maturzyści z zamojskiego I LO. Oni zdali maturę, odebrali świadectwa, teraz będą ubiegać się o przyjęcie na wymarzone studia.

Autor: Fot. Angelika Pasieczna

Do egzaminów dojrzałości w całej Polsce przystąpiło 15 tys. 393 absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Aby zdać, musieli podejść do egzaminów pisemnych z jęz. polskiego, matematyki i jęz. nowożytnego (najczęściej był to angielski), a także ustnych z jęz. polskiego oraz obcego i uzyskać co najmniej na 30 proc. punktów, a także przystąpić do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym (wynik nie miał znaczenia).

W liceach zdała zdecydowana większość – 86,4 proc. uczniów, w technikach – 67,8 proc. Średnie krajowe wyniki licealistów z przedmiotów obowiązkowych to: jęz. polski – 55 proc., matematyka – 64 proc., jęz. angielski – 74 proc., a w technikach: jęz. polski – 44 proc., matematyka – 49 proc., jęz. angielski – 59 proc.

Jak na tym tle wypadają maturzyści z naszego regionu?

(...)

W Hrubieszowie najlepiej spisali się maturzyści z ZS nr 2 im. ks. Stanisława Staszica, gdzie egzamin zdało aż 99 proc. ze 119 uczniów. Ich średni wynik z polskiego to 63 proc., z matematyki – 75 proc.,  z angielskiego 89 proc. Jeden nieszczęśnik, który matury nie zdał, poległ na matematyce.

– Ale w sierpniu będzie poprawka i wierzę, że ten uczeń również świadectwo dojrzałości otrzyma – mówi Alicja Borkowska, dyrektor hrubieszowskiego Staszica. Podkreśla, że wyniki uczniów to ich ciężka praca, ale również nauczycieli, którzy poświęcali swoim wychowankom wiele czasu, uczyli, ale też odpowiednio do nauki motywowali.

Nieźle wypadli również licealiści z ZS nr 3. Zdało 89 proc ze 131 uczniów: jęz. polski – 56 proc., matematyka – 58 proc., jęz. angielski – 78 proc. W technikum w Zespole Szkół nr 1 wyniki są słabsze. Z maturą poradziła sobie tylko połowa z 70 uczniów.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama