Do egzaminów dojrzałości w całej Polsce przystąpiło 15 tys. 393 absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Aby zdać, musieli podejść do egzaminów pisemnych z jęz. polskiego, matematyki i jęz. nowożytnego (najczęściej był to angielski), a także ustnych z jęz. polskiego oraz obcego i uzyskać co najmniej na 30 proc. punktów, a także przystąpić do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym (wynik nie miał znaczenia).
W liceach zdała zdecydowana większość – 86,4 proc. uczniów, w technikach – 67,8 proc. Średnie krajowe wyniki licealistów z przedmiotów obowiązkowych to: jęz. polski – 55 proc., matematyka – 64 proc., jęz. angielski – 74 proc., a w technikach: jęz. polski – 44 proc., matematyka – 49 proc., jęz. angielski – 59 proc.
Jak na tym tle wypadają maturzyści z naszego regionu?
(...)
W Hrubieszowie najlepiej spisali się maturzyści z ZS nr 2 im. ks. Stanisława Staszica, gdzie egzamin zdało aż 99 proc. ze 119 uczniów. Ich średni wynik z polskiego to 63 proc., z matematyki – 75 proc., z angielskiego 89 proc. Jeden nieszczęśnik, który matury nie zdał, poległ na matematyce.
– Ale w sierpniu będzie poprawka i wierzę, że ten uczeń również świadectwo dojrzałości otrzyma – mówi Alicja Borkowska, dyrektor hrubieszowskiego Staszica. Podkreśla, że wyniki uczniów to ich ciężka praca, ale również nauczycieli, którzy poświęcali swoim wychowankom wiele czasu, uczyli, ale też odpowiednio do nauki motywowali.
Nieźle wypadli również licealiści z ZS nr 3. Zdało 89 proc ze 131 uczniów: jęz. polski – 56 proc., matematyka – 58 proc., jęz. angielski – 78 proc. W technikum w Zespole Szkół nr 1 wyniki są słabsze. Z maturą poradziła sobie tylko połowa z 70 uczniów.
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze