To już tradycja, że w trzecią niedzielę września na łąkach stadniny koni w Dąbrowie Tomaszowskiej oddalonych w prostej linii o kilka kilometrów od historycznych pól (dzisiaj zasiedlonych) organizowana jest rekonstrukcja Bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Program uroczystości rocznicy największej bitwy pancernej wojny obronnej 1939 roku jest oczywiście szerszy. W piątek 13 września o godz. 10 zaplanowano sesję historyczną . W sobotę rano wystartuje VII Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września, potem będzie okazja do obejrzenia pojazdów, wyposażenia i umundurowania historycznego. Msza św. w intencji poległych obrońców Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie rozpocznie się o godz. 15. Następnie zaplanowano przemarsz przed pomnik Żołnierzom Września 1939 i cmentarz wojenny, Apel Pamięci w asyście Kompanii Honorowej 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa, złożenie wieńców na grobie gen. Tadeusza Piskora i zapalenie zniczy. O godz. 18 w Tomaszowskim Domu Kultury będzie można obejrzeć premierę sztuki teatralnej nawiązującej do czasów II wojny światowej.
W niedzielę 15 września na łąkach stadniny koni w Dąbrowie Tomaszowskiej zostanie zorganizowana VIII rekonstrukcja Bitew pod Tomaszowem.
- W tym roku przedstawimy epizod ataku w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318 z 18 września 1939 r. Ta szczególna, bo 80. rocznica, będzie wyjątkowa także ze względu na pancerny rozmach rekonstrukcji. Weźmie w niej udział aż 25 grup rekonstrukcyjnych z ze Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Mazowsza, Wielkopolski i Lubelszczyzny – ok. 250 osób. To będzie jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby zobaczyć w jednym miejscu takie nagromadzenie czołgów rozpoznawczych TK, samochodów pancernych, armat i motocykli. Wiele z nich pojawi się po raz pierwszy, np. armata polowa po stronie niemieckiej. W sumie takich pojazdów będzie aż 30! Do tego dochodzi wyjątkowa scenografia, która m.in. odtworzy oryginalną linię niemieckich okopów, które zresztą jeszcze istnieją. No a do tego doskonała narracja prof. Andrzeja Olejki – wylicza Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji i pracownik Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim.
Scenografia jest budowana już od 2 września. Kto ciekaw, jak powstaje wzór dla innych rekonstrukcji, może co nieco podpatrzeć, odwiedzając łąki w Dąbrowie.
15 września organizatorzy spodziewają się wielotysięcznej publiczności. Rekonstrukcja historyczna bitew tomaszowskich jest organizowanym z ogromnym rozmachem. Co roku oglądają ją nie tylko mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego i okolic, ale też wielu turystów.
Redakcja Kroniki Tygodnia jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia
Napisz komentarz
Komentarze