Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:38
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Godne miejsce pochówku

Upomniała się o nich ojczyzna. Odnalezieni po latach poszukiwań żołnierze II Zamojskiego Inspektoratu AK Paweł Kalinowski "Francuz", Józef Pyś "Ostry" i Mieczysław Szewczuk "Włoch" spoczęli obok swojego dowódcy Mariana Pilarskiego pseud. Jar. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 29-30 września w Wólce Panieńskiej i Radecznicy.
Godne miejsce pochówku

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od lat szuka szczątków ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA. Dotychczas zidentyfikowano blisko 100 ofiar. Z deklaracji Jarosława Szarka, prezesa IPN-u, wynika, że szanse na przywrócenie godności i odnalezienie właściwego miejsca pochówku mają wszyscy. 

Szczątki zidentyfikowanych w ostatnim czasie żołnierzy złożone zostały w radecznickiej Bazylice oo. Bernardynów. 

 

Uroczystości pogrzebowe

 29 września w obecności członków rodzin, pocztów sztandarowych służb mundurowych, mieszkańców i przybyłych gości wprowadzono do kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej szczątki doczesne Pawła Kalinowskiego, Józefa Pysia i Mieczysława Szewczuka. 

Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów podziękował wszystkim za przybycie i złożenie hołdu bohaterom, którzy zapłacili najwyższą cenę za patriotyzm, za to, że nie chcieli się pogodzić z utratą przez Polskę niepodległości i niezawisłości. Uczestnicy ceremonii wysłuchali biogramów "Włocha", "Francuza" i "Ostrego". Odczytał je dr Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Jan Cielica, homilię wygłosił ks. Czesław Galek. Wartę honorową do godz. 22 pełnili m.in. żołnierze WP z garnizonu zamojskiego. Był czas na modlitwę i pożegnanie. 

30 września uroczystości kontynuowano w Radecznicy. Po uformowaniu konduktu pogrzebowego na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej nastąpił przemarsz do Bazyliki pw. św. Antoniego. Tam odbyła się uroczysta msza św. z ceremoniałem wojskowym. Następnie zasłużeni zostali pochowani w miejscu honorowym, jedynej w Polsce krypcie żołnierzy niezłomnych, żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK – WiN.

Uroczystości pogrzebowe zostały zorganizowane przez Wojewodę Lubelskiego, IPN, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, lubelskie Stowarzyszenie "Głos Bohatera".

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ha 05.10.2019 12:38
Krzysztofik to nie doktor. To ledwo magister.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama