Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 18:19
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Mietek, on tu mieszkał

Mieczysław Kosz urodził się w Antoniówka w gminie Krynice, spoczął na cmentarzu w Tarnawatce. Film Macieja Pieprzycy, który wszedł właśnie na ekrany kin, przypomina tego niezwykłego pianistę i kompozytora. A czy pamiętają o nim nasze gminy?
Mietek, on tu mieszkał

18 października na ekrany kin w Polsce wszedł film Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Swoją premierę miał w zamojskim Centrum Kultury Filmowej "Stylowy". Jazz Klub "Kosz" w Zamościu zorganizował koncert poświęcony przedwcześnie zmarłemu artyście. W klubie zabrzmiała muzyka fortepianowa i akordeonowa Piotra Wrony przeplatana krótkimi odcinkami filmu "Esencja nastroju" Roberta Kaczmarka. Wydarzenie sfinansował wydział kultury i sportu zamojskiego magistratu. 

 

Muzyka otworzyła furtkę

Mieczysław Kosz urodził się 10 lutego 1944 r. we wsi Antoniówka (gm. Krynice, parafia Tarnawatka). Jednoizbowego domu, w którym mieszkał z dwiema innymi rodzinami, już nie ma. Dzieciństwo spędził w złych warunkach. Ujawniła się u niego choroba oczu, która powodowała stopniową utratę wzroku. Nie sprzyjały mu też warunki życia. W 1946 lub 1947 r. trzyletni Mietek przeszedł w Lublinie nieudaną operację oczu. Był jedynym dzieckiem z drugiego małżeństwa Stanisława i Agaty. Miał dwóch starszych braci Jana Edwarda Kyciów. Ojciec traktował go źle. Nie interesował się synem. Nie stosował się do zaleceń lekarzy. Mówi się wręcz o niechętnym stosunku do syna i zamknięciu niedowidzącego Kosza w stajni razem z końmi.

Matka, członkini chóru w Tarnawatce, śpiewała mu piosenki ludowe, zabierała na potańcówki, oswajała z muzyką. To ona z pomocą miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Boguty umieściła niedowidzącego syna w podwarszawskich Laskach. Tam zauważono, że chłopiec ma bardzo dobry słuch. W wieku 7 lat został zakwalifikowany do szkoły muzycznej w Krakowie. Tam rozwinął się jego talent muzyczny. Uczył się gry na fortepianie. W liceum zaczął przejawiać zdolności do improwizacji i jazzu. Sukces przyszedł szybko i niespodziewanie. Występ na Jazz Jamboree w 1967 r. otworzył mu furtkę na świat. A przeprowadzka do Warszawy nie przyniosła mu niczego dobrego. Knajpy, koncerty, kluby, podróże. Niewidomy muzyk był zdany na siebie. Nie stronił od nałogów.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama