Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:23
Reklama
Reklama

Raj na zachód od Zamościa

Aby dotknąć przeszłości, nie trzeba jechać daleko. Jednym z takich miejsc jest Czernięcin. To tej niewielkiej miejscowości papież Jan XXII ofiarował cierń z Korony Pana Jezusa, a jej unikalne piękno inspirowało Szymona Szymonowica, autora słynnych Sielanek. A zaczęło się od... byków.
Raj na zachód od Zamościa

Prosty, modrzewiowy kościół otoczony starymi lipami, serce Czernięcina, wygląda malowniczo. Siedemset lat temu miejsce to porastała ogromna puszcza. Żyły w niej tury, którym miejscowość zawdzięcza pierwszą nazwę – Byki. Bogdan Świdwa z Szamotuł, ówczesny właściciel połowy tej puszczy, postanowił zaludnić dobra znajdujące się na lewo od rzeki Por. Wykarczował swoją część puszczy i założył w niej majdan, który nazwał właśnie Bykami. Przedsiębiorczy Świdwa był zapewne także pobożnym człowiekiem i troskliwym panem – ponieważ gdy okazało się, że mieszkańcom majdanu trudno przedzierać się przez bagniste łąki na nabożeństwa do kaplicy zamkowej na Zaporzu, postanowił wybudować dla nich kościół w Bykach. Z tą myślą wyprawił się aż do Awinionu we Francji, gdzie wówczas przebywał papież. Misja zakończyła się sukcesem. Jan XXII zgodził się na utworzenie parafii, udzielił fundatorowi i przyszłym parafianom apostolskiego błogosławieństwa. Ofiarował do przyszłego kościoła niezwykle cenną relikwię – cierń z Korony Pana Jezusa. 

 

Słynny cierń z Cirnięcina

Kościół w Bykach wybudowany został w 1326 r. Był to drewniany budynek, podobnie jak następne, które w ciągu wieków budowano najprawdopodobniej na tym samym pagórku (dziś stoi tu czwarty). 

 – Wieść o bezcennej relikwii zapewne szybko się rozniosła. Wiele osób przybywało do niej z pielgrzymkami – wyjaśnia ks. Bolesław Stępnik, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Czernięcinie.– Prawdopodobnie z tego powodu miejscowość Byki zaczęto nazywać najpierw Cirnięcinem, potem Ciernięcinem, aż w końcu (podobno w XVIII w.) Czernięcinem. 

Na patronkę kościoła i parafii wybrano św. Katarzynę Aleksandryjską. Była to patronka małżonki Bogdana z Szamotuł, ale też nauki, co w przyszłości stało się jednym z powodów bliskiego związku niewielkiego Czernięcina z odległą Akademią Zamojską. 

Z obrazem św. Katarzyny, który wisiał co najmniej w dwóch czernięcińskich kościołach i do dziś przykuwa uwagę, wiąże się ciekawostka.

 

Czytaj więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama