Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 00:19
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Mikroprzedsiębiorstwo: Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół”

Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół” w Dyniskach (gm. Ulhówek) to rodzinna firma z ponad 70-letnią tradycją, której właścicielem jest Andrzej Lisecki. Pracuje w niej pięć osób – trzy pokolenia.
Mikroprzedsiębiorstwo: Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół”

Pod nazwą Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół” firma działa od 2006 roku. Jej historia zaczęła się w 1949 r. od pasieki liczącej 4 rodziny pszczele założonej przez Kazimierza Liseckiego (ojca obecnego właściciela). Pasją do pszczelarstwa zaraził on swojego syna – Andrzeja. Razem zaczęli pracować w 1985 r. Stopniowo powiększali liczbę uli i zdobywali potrzebną wiedzę. W 2003 roku Andrzej Lisecki otrzymał certyfikat, który dał pasiece prawo do stosowania banderoli Polskiego Związku Pszczelarskiego, w 2005 zdobył tytuł Mistrza Pszczelarskiego. Może się też pochwalić najwyższym odznaczeniem pszczelarskim – statuetką Księdza dra. Jana Dzierżonia. W 2018 r. gospodarstwo zdobyło Złotego Gryfa Powiatu Tomaszowskiego. Od 2008 roku w pasiece pracują również jego synowie – Tomasz i Wojciech (obaj ukończyli technikum pszczelarskie). Ponieważ w każdej pracy potrzeba kobiecej ręki, panów wspiera żona właściciela Urszula Lisecka.

Gospodarstwo „Dary Pszczół” ma obecnie 500 rodzin pszczelich. Jest prowadzone w systemie gospodarki wędrownej. Z jednego ula pozyskiwanych jest rocznie ok. 30-60 kg miodu.

– Wiosną ustawiamy po 20 uli w kilkudziesięciu miejscach, w których akurat kwitną miododajne rośliny. Zimujemy z kolei w pięciu miejscach. Przy domu mamy też jedną stacjonarną pasiekę, której zadaniem nie jest pozyskiwanie miodu, ale chów matek pszczelich – mówi Andrzej Lisecki, mistrz pszczelarski.

Liseccy pozyskują miód rzepakowy, lipowy, gryczany, akacjowy, fasolowy, spadź, a także pyłek pszczeli, propolis i wosk pszczeli, który przerabiają na świece woskowe. Produkty z „Darów Pszczół” sprzedawane są w sklepie internetowym oraz sklepach stacjonarnych w Zamościu, Lublinie, na jarmarkach i kiermaszach.

Właściciel w planach ma powiększenie pasieki do tysiąca rodzin pszczelich, zakup nowoczesnych maszyn ułatwiających rozlewanie miodu i wejście na szerszy rynek.
Gospodarstwo „Dary Pszczół” po raz pierwszy uczestniczy w naszym plebiscycie. Powalczy o statuetkę w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo Roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama