Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:18
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zbrodnia wojenna w Obrowcu (TYLKO W GAZECIE)

Wiosna 1944 r. w pow. hrubieszowskim była czasem bólu, cierpienia, strachu i zgliszcz. Polsko-ukraińska wojna trwająca od marca do czerwca pochłonęła tysiące ludzkich istnień. Kilkadziesiąt osób, zarówno Polaków jak i Ukraińców, straciło życie również w Obrowcu.
Zbrodnia wojenna w Obrowcu (TYLKO W GAZECIE)
Obrowiec. Uczniowie szkoły powszechnej z nauczycielką Leokadią Pikuzińską w 1934 r, fot W.Hapluk

Wątpliwości budziła data.Ludzka pamięć bywa zawodna w kwestii dokładnych dat, ale zazwyczaj nie zawodzi, gdy chodzi o kalendarz świąt kościelnych, które wyznaczały na wsi upływ czasu. Mieszkańcom Obrowca utkwiła w pamięci noc z soboty na niedzielę z początku kwietnia 1944 r. Dzięki temu możemy bez wątpliwości przyjąć, że tragedia rozegrała się nocą z 1 na 2 kwietnia.

Do tej pory istniały bowiem rozbieżności co do jej daty. Dokument Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Bandery, czyli protokół zawierający zeznania "Harasyma" z 15 kwietnia 1944 r. spisany w Gozdowie, mówił o 28 marca. Tę samą datę podał również historyk Mariusz Zajączkowski. Niektóre z dokumentów przechowywanych w Archiwum IPN wymieniają też 1 kwietnia.

Najbardziej precyzyjne są sprawozdania niemieckiej policji porządkowej, które podają zarówno datę 2 kwietnia, jak i godzinę drugą. Relacje mieszkańców mówią natomiast o nocy, po której miała nastąpić Niedziela Palmowa. Dzień 2 kwietnia potwierdzają także zapisy w księgach Urzędu Stanu Cywilnego gminy Hrubieszów i gminy Trzeszczany, w których odnotowano fakt śmierci mieszkańców Obrowca.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama