Jesień ubiegłego roku była zwieńczeniem wieloletnich starań samorządu gminy Biłgoraj o przystosowanie istniejących dwóch budynków remizo-świetlic do współczesnych potrzeb mieszkańców. Przybliżmy te inwestycje.
Miejsce idealne dla seniorów
Dzienny Dom Senior+ w Bukowej został utworzony z troski o najstarszych mieszkańców gminy. Funkcjonuje od początku 2019 r. Dzięki dotacji przyznanej ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach realizacji Wieloletniego Programu „Senior+” na lata 2015-2020 wyremontowano i odpowiednio przystosowano pomieszczenia remizy, w tym usunięto bariery architektoniczne, zakupiono potrzebne meble i sprzęty. Bieżące funkcjonowanie placówki współfinansowane jest ze środków RPO WL na lata 2014-2020.
– To pierwsze tego typu działanie podjęte przez samorząd gminny na rzecz seniorów, co w dużej mierze było możliwe dzięki otrzymanym dotacjom, łącznie ponad 2 mln złotych – zaznacza wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński i dodaje: – Cieszy mnie ogromnie, że w tym miejscu osoby starsze mogą liczyć nie tylko na miłe towarzystwo, ale przede wszystkim na opiekę i codzienną pomoc specjalistów.
Placówka oferuje swoim podopiecznym różnorodne zajęcia, porady psychologiczne, zapewnia opiekę pielęgniarską, a nawet ciepłe posiłki i dojazd. Terapia zajęciowa prowadzona jest z wykorzystaniem technik plastycznych, muzycznych, teatralnych i komputerowych, pod okiem specjalistów odbywa się rehabilitacja ruchowa. Organizowane są także spotkania integracyjne i wycieczki krajoznawcze. To wszystko stanowi bardzo ważne wsparcie dla osób starszych, często obarczonych niepełnosprawnościami, umożliwiając im samodzielne funkcjonowanie w społeczności wsi
Remizo-świetlica z muzeum
– Ośrodek edukacyjno-muzealny w Nadrzeczu powstał w ramach realizacji zadania pn. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego Gminy Biłgoraj poprzez rozbudowę remizo-świetlicy w Nadrzeczu”, współfinansowanego ze środków RPO WL na lata 2014-2020 kwotą wynoszącą blisko 1 mln zł.
Część muzealna budynku została wyposażona w meble ekspozycyjne, urządzenia multimedialne oraz sprzęt AGD. Zaadaptowany został nowy garaż i pomieszczenie organizacyjne na potrzeby miejscowej jednostki OSP, wyznaczono chodniki i parkingi. Cały obiekt objęto monitoringiem.
– Dzisiaj ośrodek zaprasza do obejrzenia stałej wystawy poświęconej historii i kulturze podbiłgorajskich wsi. Ekspozycję uzupełnia serwis internetowy działający pod adresem www.dziedzictwogminybilgoraj.pl. Wkrótce też zostanie uruchomimy panel wideo umożliwiający wyświetlenie wspomnień wojennych mieszkańców gminy. Dla szkół został przygotowany program lekcji edukacyjnych i warsztatów – informuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak, która nadzoruje placówkę.
Ośrodek w Nadrzeczu spełnia nie tylko rolę muzeum, ale jest też miejscem spotkań różnych środowisk, m.in. organizacji pozarządowych, zespołów artystycznych, grup inicjatywnych, twórców i animatorów kultury, wreszcie dzieci i młodzieży szkolnej.
– Wspólnie podejmowane tu działania i organizowane wydarzenia kulturalne są doskonałym spoiwem lokalnej społeczności, dającym poczucie uczestnictwa w czymś niezwykle cennym dla małej ojczyzny, jaką jest nasza gmina Biłgoraj – podsumowuje wójt Różyński.
Napisz komentarz
Komentarze