W posadowskim lesie 2 czerwca 1944 roku miała miejsce największa na Zamojszczyźnie bitwa z wojskami Ukraińskiej Powstańczej Armii – armii, która zarówno przeważała liczebnie jak również była lepiej uzbrojona niż oddziały AK i BCh. Dodatkowo wspierana była przez oddziały niemieckie, którym również zależało na niszczeniu Polski i Polaków.
W bitwie pod Rzeczycą i Ulhówkiem oddziały polskie poniosły ciężkie straty. Całodzienna krwawa bitwa zakończyła się w godzinach popołudniowych, niestety polskim zgrupowaniom nie udało się przełamać linii obronnych UPA. W czasie trwania bitwy spłonęły wsie: Posadów, Szlatyn, Łubcze, Żerniki, Rzeczyca, Podlodów, Zimno i część Ulhówka. W godzinach wieczornych polskie zgrupowania wycofały się na linię rzeki Huczwy. W walkach zginęło 71 żołnierzy AK i około 100 partyzantów zostało rannych.
W niedzielę, 14 czerwca w kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Posadowie odbyły się uroczystości patriotyczne, upamiętniające poległych żołnierzy w walkach o wolną Polskę, którzy zginęli 76 lat temu.
Organizatorem wydarzenia był wójt gminy Telatyn Dariusz Kozłowski. W wydarzeniu uczestniczył poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, wicestarosta powiatu tomaszowskiego Jarosław Korzeń, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wiesław Cielica, przedstawiciele Rady Gminy: przewodniczący Jarosław Romanowski oraz radny Bartłomiej Bednarczyk, sekretarz gminy Mieczysław Szaruga oraz pracownicy Urzędu Gminy, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK – rejon Ulhówek i Łaszczów, Jednostki OSP – OSP Nowosiółki i OSP Posadów, harcerze z 19 DH Modrzewie z druhem Henrykiem Szarugą. Licznie przybyli również mieszkańcy gminy Telatyn.
W wydarzeniu uczestniczyły również poczty sztandarowe – Światowego Związku Żołnierzy AK – rejon Telatyn, Światowego Związku Żołnierzy AK – rejon Ulhówek i Łaszczów, OSP Posadów i OSP Nowosiółki.
Po przemówieniach okolicznościowych - wójta Dariusza Kozłowskiego i posła Tomasza Zielińskiego, odprawiona została msza św. w intencji poległych, którą koncelebrowali ks. Grzegorz Hałas i ks. Józef Starszuk.
Po mszy św. uczestnicy wydarzenia udali się pod pomnik ku czci poległych w posadowskim lesie, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Napisz komentarz
Komentarze