55-letni mężczyzna z Rybnika oraz 5-letni chłopiec spod Torunia (reprezentowany przez swoją matkę) domagają się łącznie – jak podał serwis kb.pl – 300 tys. zł zadośćuczynienia.
Pan Andrzej z Rybnika twierdzi, że przez smog jego astma znacznie się pogorszyła. Musi regularnie przyjmować leki, używać inhalatora i pozostawać pod stałą opieką medyczną. W podobnej sytuacji jest matka 5-letniego chłopca z Torunia. Kobieta jest zmuszona ograniczać wyjścia dziecka na zewnątrz, szczególnie zimą, z uwagi na drażniący dym.
CZYTAJ TEŻ: Bełżec: Prawie 300 kg darów dla Domu Dziecka w Nowej Grobli ZDJĘCIA]
Smog to trucizna
W tej sprawie polski sąd po raz pierwszy ma odpowiedzieć na pytanie, czy można jednoznacznie powiązać smog z pogorszeniem zdrowia. Eksperci światowi, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejskie Towarzystwo Oddechowe, wskazują, że zanieczyszczone powietrze może zaostrzać objawy astmy. Statystyki pokazują, że co trzeci przypadek astmy może mieć swoje źródło w złej jakości powietrza.
Smog składa się z pyłów zawieszonych i szkodliwych związków chemicznych, które mogą:
zaostrzać astmę,
powodować paraliż układu krwionośnego,
prowadzić do niewydolności oddechowej,
zwiększać ryzyko nowotworów,
przyczyniać się do przewlekłego zapalenia oskrzeli.
W tej sytuacji argumenty Fundacji ClientEarth, która wspiera mężczyznę i chłopca, mogą znaleźć zrozumienie w sądzie.
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to problem o ogromnej skali
Według raportu Deloitte z 2019 roku koszty zdrowotne i gospodarcze związane ze smogiem wynoszą aż 111 mld zł rocznie. Polska pozostaje jednym z krajów Unii Europejskiej o najniższej jakości powietrza.
Jakość powietrza w Polsce:
nie spełnia unijnych norm i standardów WHO,
w wielu miastach, takich jak Rybnik i Toruń, powietrze przekracza nawet krajowe normy,
w regionach o najgorszej jakości powietrza mieszkańcy żyją średnio 10 miesięcy (Toruń) do 2 lat (Rybnik) krócej.
Chociaż rząd wdraża programy poprawiające jakość powietrza, np. Czyste Powietrze, to zdaniem krytyków te inicjatywy są niewystarczające.
Decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wstrzymaniu możliwości składania wniosków w ramach tego programu dodatkowo pogorszyła sytuację. Ponowny nabór wniosków ma ruszyć dopiero w kwietniu.
Napisz komentarz
Komentarze